Erken Uyarı Sistemi ile Artık Göz Açtırmayacak

 

Son zamanlarda giderek artan saadet zincirlerinin tespit edilmesi için yeni bir sistem oluşturulması planlanıyor. MASAK, SPK ve Bankacılık sisteminin de destekleyeceği bu sistem ciroda yaşanacak olağan dışı bir artış olduğunda alarm vererek uyaracak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, son zamanlarda adından fazlaca bahsedilen ve hızla büyüyen saadet zincirleri için alarm verdi. Çiftlik Bank gibi benzer birçok yapıların, milyonlarca liralık vurgun yapmadan evvel tespit edebilmek için erken uyarı sistemi kurulması hedefleniyor.

Bir televizyon programında yaptığı açıklamalar göre, ülkemizde 1,5 milyon firma bulunduğunu belirten bakanlık yetkilileri, var olan ya da yeni kurulacak şirketlerin olağandışı gerçekleşen faaliyetlerini inceleyebilecek. Bunun için bir mekanizma oluşturmayı planlıyor. Bilgisayar programı aracılığı ile bütün verilerin analiz edildiği ortam yaratılacak. Şirketlerin kuruluş sermayesine bakılarak, örneğin 50 bin lira sermaye ile şirket kuruldu fakat birkaç ay içinde 10 ile 15 milyon lira ciro yapıyor. Bu esnada sistem hemen alarm vererek uyarıda bulunacak.

Ciroda yaşanılan hızlı artış tespit edildikten sonra veri madenciliği usulü ile uzman kişiler görevlendirilip araştırmalar yapılacak. Para transfer işlemleri nasıl yapılmış, gerektiği takdirde örnekleme sistemi ile yapılması gereken incelemeler yapılacak diyerek belirtti. Yetkililer yakın zamanda gerçekleşen Çiftlik Bank olayını örnek göstererek, yayınladıkları reklam olmasaydı belki bizim hiç haberimiz dahi olmayacaktı. Mağdur kişiler arttıktan sonra daha da geç haberimiz olacaktı diye olayın önemini anlattı.

 

 

CEVAP VER