Durum Çok Ciddi Paylaşımına Facebook’dan Resmi Açıklama Geldi

Facebook’da yaşanan olayların ardından yeni bir paylaşım ortaya çıktı. Durum çok ciddi başlığı ile paylaşılması istenen gönderiyle alakalı Facebook’dan açıklama geldi.

Saçma sapan kişiler tarafından ortaya atılan spam gönderiler son olaylardan sonra iyice artmaya başladı. Sıcak gündem ve gündemin sosyal medya üzerinden takip edilip eleştirilmesi de bu gönderilerin popülerleşmesine zemin hazırladı. Gönderilerimizi takip eden yada interneti mantık çerçevesi içerisinde takip eden pek çok kullanıcı gönderinin uydurma olduğunu biliyor ancak diğer kullanıcıların durumdan haberi yok.

Gönderi şu şekilde “Durum çok ciddi. Paylaşmadığınız bir gönderi yüzünden ceza almamanız için, Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ağ Bildirgesi (Tamamen uydurma böyle bir şey yok.) çerçevesinde, Facebook’un güvenlik açığı yüzünden hesabımda bulunan tüm gönderilerimin çarpıtma ve yasa dışı yollarla sahte hesaplar ve kişiler tarafından kullanılmasından doğabilecek olan tüm zararlardan Türk Ceza Kanunu maddeleri gereğince (Hangi maddeler acaba?) Facebook sorumludur. Bu hesabımdan başka bir hesabımın olmadığını bildirir ve gereğinin yapılmasını tarafınıza arz ederim. (TARİH ATILIR.)

Yukarıda ki gibi bir paylaşımı kopyala yapıştır yaparak yayınlamanız sizlerden bekleniyor. Ancak mantıklı bir şekilde okuduğunuz zaman bile tamamen uydurma olduğunu anlayabilirsiniz. “Jandarma Genel Komutanlığı Bilişim Suçları Sosyal Ay Bildirgesi” diye hiçbir şey bulunmamakta. Ayrıca Facebook’un nasıl bir güvenlik açığı varda sizin hesabınızdaki gönderileri yayınlayacaklar. Bu tarz çekinceleriniz varsa Facebook’un gizlilik ayarlarından profilinizi gizler korumaya alırsınız. Bir diğer nokta ise “Türk Ceza Kanunundan” bahsedilmiş gerekli maddeler deninmiş ancak herhangi bir madde belirtilmemiş. Son olarak en komik noktası ise “tarafınıza arz ederim” olmuş. Taraf kim? Kime arz ediliyor? Sonuç olarak baştan aşağı saçma ve asparagastır.

Ciddi anlamda bu konuda çekinceleriniz varsa veya profiliniz için önlem almak istiyorsanız aşağıda Facebook’un resmi yayınladığı gönderi bulunuyor. Buradaki gönderiyi inceleyerek profilinizi gizleyebilir ve önlem alabilirsiniz. Ancak bu spam gönderilere itibar etmeyiniz.

Facebook bile nasıl bıktıysa artık bu spam gönderilerden adamlar resmi açıklama yapmış.

CEVAP VER