Drone’ları Avlayan Elektromanyetik Yerli Silahımız: Drone Savar

Herkesin çok rahat bir şekilde ulaşabildiği ve bilinçsiz kullanımlarda ise oldukça tehlikeli beraberinde olan drone’lar nasıl durdurulacak? HARP tarafından üretimi yapılan bir silah, drone’lar ile kontrol kumandasının arasındaki bağlantıyı kesen özel olarak elektromanyetik sinyaller yolluyor.

Drone’lar son günlerde yüksek erişilebilirlik ile düşük maliyetleri nedeniyle çok fazla kullanılmaya başlanmıştır. Ticari, hobi ve hatta terörizm amacı ile kolluk kuvvetlerinin haricinde uçuşlar da yapıyor. Yapısal özellikleri ile az bir alan kaplayan drone’lar, yüksek uçuş seviyeleri nedeniyle tüfek ve tabanca ile vurulabilmesi çok zor hedeftir. Mesela konser, miting, stadyum gibi benzer halka açık yapılan etkinliklerde ateşli silahlar ile durdurulmaları büyük riskler oluşturabilir.

HARP, bu konuya çözüm üretti ve Drone Savar’lar ile, drone’lara üst hızda elektronik harp teknolojisi uyguluyor. Drone’lar, elektromanyetik saldırıya maruz kaldıklarında komuta kontrol sayesinde bağlantıyı kaybedip etkisiz duruma getirilebilir. Çevre güvenliği ve insan sağlığına zararlı hiçbir yanı bulunmaması, hızlı ve sessiz bir şekilde sonuç üretmesi nedeni ile Drone Savar’lar, drone ile mücadelede etkili çözümler sağlıyor.

Seçim Sandıklarının Güvenliği Drone’lara Emanet

Drone’lar görüntü aktarma, komuta kontrol ve GPS/Glonass uydularına bağlanabilmek için üç farklı frekans ile çalışırlar. Üretilmiş olan drone’ların %99’u 2.4 GHZ ve 5.8 GHZ frekans bantlarını görüntü aktarmayla diğer taraftan uzaktan kontrol için kullanılmaktadır.

Üretimi yapılan güçlendirilmiş karıştırma frekansları, alakalı olan frekans bantlarında yoğunlaşmış RF antenlere iletilip nişana kayıpsız olarak aktarımı yapılır. Drone Savar’la vurulan drone’lar, GPS uyduları ve uzaktan kumanda ile bağlantılarını kaybederler. Ardından bulunmuş oldukları yere iniş yapar ve ele geçirilirler. Drone Savar elektromanyetik silahı, 2.4 GHZ 5.8 GHZ ve GPS/Glonass frekans bantlarına aynı esnada çok yüksek güç ile elektronik harp uygulanır.

CEVAP VER