Yayıncı ve yapımcılığını Arkane Studios ve Bethesda Softworks’un üstlendiği, çoklu oyuncu modunun desteklenmediği ve türünün aksiyon olduğu bu oyunda, gizliliği ve aksiyonu tam olarak tadacaksınız.

Dishonored’ın ilk oyunundan bildiğimiz üzere hastalıklı bir sanayi sitesi olan Dunwall’da geçmekteydi. İmparatoriçenin koruması olan Corvo Attano’nun hikayesi anlatılıyordu. Suikastçı grubun İmparatoriçeyi öldürmesi üstüne Corvo’nun sorumlu tutulmasıyla başlanan bu hikayede, İmparatoriçenin kızınıda kaçırmıştı bu suikastçı grup. Oyunu tamamen bitirenlerinde hatırlayacağı üzere oyunda, birinci bakış açısından oynanılan ve The Outsider’ın Corvo yani ana karakterimize bir takım özel güçler vermesi ile birlikte gizlilik ve aksiyonunda beraberinde gelindiği İmparatoriçenin kızını kurtarma hikayemiz ve intikam alınma konusunu işliyordu Dishonored.

Yeni oyununda ise son derece muazzam olan konulardan biri ise ilk oyunun tam olarak 15 yıl sonrasını ele alması oluyor. Konunun asıl önemli olan kısmı ise Emily Kaldwin’in o kadar süre sonra lider ruhlu bir kraliçe olması ve Delilah isimli karakterin ortaya çıkıp Emily’den kraliyet pozisyonu alması ile birlikte başlıyor. Sırt sırta veren Corvo ve Emily’nin çarpıcı ve mükemmel hikayesini anlatmakla devam ediyor oyunumuz. Bu oyunda oynanılabilir iki ana karakterden birini oynama imkanını ayrıca sunuyor size. Dishonored 2 içerisinde isterseniz bölümlerin başında yada ara sinemalarının ortalarında olarak Corvo’yu ya da Emily’i oynamanıza müsaade ediliyor oyun içerisinde. Corvo’yu ilk oyundan bildiğimiz üzere, isteyenin oyun tarzına göre gizlilik ya da aksiyon ağırlıklı olarak tanıdık. Bu oyunda ise Corvo’yu ağırlıklı olarak gizlilik, Emily karakterini ise aksiyon ağırlıklı kullanıyor insanlar.

Oynanış biçimine göre oyunculara farklı tip sonuçlar ve ilerleyiş tarzları süren bu oyunda, isterseniz kimseye görünmeden sadece hedef ve görev odaklı, isterseniz de önünüze çıkan herkesle çarpışarak ilerleyebilirsiniz. Oyunun son sahnesinde olan Emily’i kurtarma yerinde ise eğer herkesle çarpışarak giderseniz oyun farklı bir mekan ve olay içerisinde bitiyor, kimseye görünmeden gizlice giderseniz de farklı bir mekan ve olay içerisinde bitiyor. Bu kadar detayı ve farklılığı bize sunan bu oyunun diğer yapıtında da aynı olaylar mevcut. Kaos sistemi denilen sistem Dishonored’da tam olarak burada ortaya çıkıyordu.

Peki nedir bu Kaos Sistemi?

Hastalıklı bir sanayi sitesi olan oyun alanımızdan bahsetmiştik. Cesetlere ceset ekleyerek şehri daha fazla kirletebilmeniz mümkün. Kimseye bulaşmadan temiz bir biçimde ilerlemeniz de mümkün. Kaos sisteminden kaynaklı olarak Dishonored 2’de de öldürüp öldürmemek, yakalanıp yakalanmamak tamamen sizlere kalmış bir durum oluyor. Farklı gidişata göre farklı yollar seçebilirsiniz kendinize. The Outsider’ın verdiği özel güçlere sahip olmadan bile oyunda ilerlemeniz mümkün.

Özel güçlere sahip olabilmek için yapmanız gereken bazı şeyler var.

Oyunu oynarken, karanlık güçlerinizi kullanmak gerçekten insana inanılmaz bir haz veriyor. İlk oyundan hatırlandığı üzere güçler için “Rün”leri toplamak gerekiyordu. Bütün şehri dolaşıp, onları bulup menünüzden özel güçlerinizi aktif edebiliyordunuz. Bu oyunda artık bunları almak için biraz ter dökmeniz gerekiyor. Hazıra konmayı seven oyuncular için biraz üzüntü verici, vakit geçirmeyi seven oyuncular ise yerinde bir değişim oluyor. İlk oyun içerisinde kimseyle dövüşmeden ve sadece rakipleri boğarak gafil avlamak, vakit kazanmak ve gizliliği son derece yüksek tutmak hoşunuza gidiyor muydu? Öyleyse bu yeni dövüş mekaniği sizlerinde çok hoşuna gidecek. Birilerine yakalanırsanız eğer, kılıç çektiğiniz anda rakibinizi boğabilerek savaşı kısadan sonlandırabilecek bir mekaniğe sahipsiniz Dishonored 2 içerisinde. Hasar almadan ya da hasarın büyüyüp daha fazla insana sıçramadan önce olayı çok ses çıkarmadan bitirebilir ve yolunuza devam edebilir hale geleceksiniz.

Karnaca’yı her ne kadar küçük görseniz de büyük ve karmaşık bir şehir

Dishonored 2’ye ilk oyunda oynadığımız olan Dunwall içerisinde başlıyor fakat sonrasında kraliyete yapılan darbe yüzünden kaçmak zorunda kalıyor ve deniz kıyısında olan Karnaca şehrine geliyorsunuz. Karnaca yani Corvo’nun memleketi olan yere gidiyorsunuz. Dunwall şehrinin atmosferine daha ters olarak aydınlık bir ortam sunan Karnaca, deniz kıyısında olmasının verdiği fırsat olarak balıkçılık ile ilgili bir şehir. Karnaca’yı küçük görebilirsiniz oynarken hatta dikkat bile etmeyebilirsiniz barındırdığı şeylere fakat her gidebileceğiniz yerde, karşılabileceğiniz insanların, her birinin farklı bir hikayesi ve olayı mevcut. Her birini inceleyerek, vaktinizi orada harcayarak bir çok hikayeye tanık olabilirsiniz. Eğer uzunca zaman geçirmeyi ve geçirdiğiniz vaktin değerli olması, hikaye bazına alışıksanız eğer, Karnaca’nın her tarafını detaylı olarak incelemeden oyuna devam etmenizi pek önermiyorum. Karnaca’da hoşunuza gitmeyebilecek tek özellik şehrin tam olarak gözükmeyecek olması. Her kısmına sizin gitmeniz gerekiyor hikayeleri ve insanları, ortamları keşfetmek için.

Toparlamak gerekirse eğer, ilk oyunda zaten alışmışta olduğumuz ve harika mekaniklere sahip olmamız bu oyunda eklenen diğer mekaniklerinde birleşerek çok daha mükemmel hale geldiğini görüyoruz Dishonored 2’nin. İlk oyunu severek bitirdiyseniz, ikinci oyunu da aynı şekilde aşık olarak bitirebilirsiniz. Eğer ilk oyun hakkında kafanızda sorular olduysa ve oynayıp oynamamak arasında kaldıysanız, ilk oyunun zaten harika bir yapıt olduğunu ve bu oyunda da o yapıta ek olarak dahada harika şeylerin eklendiğini söyledik. Hiç durmayın ve şiddetle denemenizi öneririm.

Artı ve eksi yönlerine bakalım

Artı yönlerinden bahsedecek olursak; oyunun atmosferi harika, geniş fonksiyonlu oynanış potansiyeli sunuyor, grafikler yeni nesil olan bütün oyunlara eş değer niteliğinde iyi, uzun süren ve insanı tatmin eden oynanış süreside cabası ve son olarak, hikayenin sürükleyiciliği.

Eksi yönlerinden bahsedecek olursak; optimizasyon problemleri herkesin yaşadığı gibi oyuna ciddi bir güncelleme gelene kadar devam edecek. Karnaca şehrinin bölümlere ayrılmış olması bazı detayları kaçırmanıza sebep olabilir.

CEVAP VER