Çocuklara Özel Facebook!

Bilişim dünyasında gün geçtikçe, yeni teknolojiler ve yazılım haberleri karşımıza çıkmaya devam ediyor. Sosyal medya sitelerinin, hayatımızda aktif bir şekilde rol alması durumu, çoğu bireyi gerçekten etkilerken, bilinçsiz tüketim adına pek çok aile adına sorun ve sıkıntı çıkabiliyor. Çocuklar için denetim, kullanım politikası ve verilerin reklam olması gibi birbirinden farklı sıkıntılar var. Peki Facebook tarafından çıkarılan çocuk facebook’u durumu tam olarak nedir? Hemen açıklayalım.

Her Çocuğun Bir Hesabı Olmalı Mı?

Bildiğiniz üzere, Facebook üzerinde pek çok küçük yaşta çocuk var ve ortalama 13 yaşının altında sosyal medya kullanan kişi sayısı hesaplara göre 20 milyondan fazla dünya üzerinde. Peki bu durum ne yaratıyor? Çocuklara yönelik pek çok durumu açık hale getiriyor. Buna reklam verilerinden başlayıp, kişisel iletişim seçenekleri ve tehlikeli iletişim seçeneklerine varıncaya kadar devam edebiliriz. Özellikle bilinçli kullanım dediğimiz o konular, zaten başlı başına bir seçenek yaratıyor bizler için. Tek yapmanız gereken, bu kapsamlarda ortaya çıkarılacak detayları incelemeniz olacak bu yüzden artık. Çünkü facebook, Facebook Kids‘i piyasaya çıkarıyor ve burada da çocukların bütün verilerini gizleyeceğini beyan ediyor. Yani hiç bir şekilde reklam malzemesi yapmayacağını ve verilerin reklam satışı için firmalara satılmayacağını garanti ediyor, bunun sözünü veriyor.

Ebeveyn İzinleri

Ebeveyn izni olmadan yapılan bütün aktif çocuk hesapları, kendi içinde bir probleme ya da soruna dokunabiliyor. Bu yüzden pek çok aile, hesapların kullanımı konusunda bilinçli bir çalışma üretmek istiyor zaman zaman. Bu da ya kullanılan sitelerin ve beğenilen sayfaların, eklenilen bireylerin takibi gibi durumları çıkarıyor karşımıza, ya da daha farklı bir ortam arayışı içinde buluyoruz kendimizi ebeveyn olarak. Peki ama ne yapmamız gerekiyor? Aile onayı Facebook konusunda çok büyük çalışmalar yapılıyor. 13 yaşından küçük çocukların, Facebook uygulamalarına erişmesi mümkün mertebe kısıtlanıyor artık (yavaş yavaş). Bunun için de Messenger Kids çıkarılmış durumda. Facebook’un şu an aktif olarak kullanılan messenger uygulamasının, biraz daha kapalı haliyle çalışmalarını yürüten bu uyulama, çocuklar için akıllı telefon kontrolü sağlıyor ve ebeveynler için tam erişim sağlıyor.

Ticari Amaçlar Yok, Veri Güvenliği Var

Facebook, yaptığı bu çalışmalarda ticari olarak bir sorun olmadığını ve elde edilen verilerin, çerezlerin ve kullanım dokümanlarının hiç bir şekilde ticari amaçlar doğrultusunda kullanılmayacağını bizlere garanti ediyor. En azından bunun sözünü veriyor. Çocuklar, ailelerin izni ile belirli yetişkinler ile görüşebilecek. Bunun için büyükler normal messenger üzerinden cevaplayıp mesaj yazacak iken, küçükler yine aktif kullanımlarına devam edecekler uygulama üzerinden. Bu çalışmaların ilerlemesi, büyümesi ve aktif olarak ön plana çıkarılmasına dair pek çok yeniliğin karşımıza çıkarıldığını rahatlıkla takip edebiliyor, görebiliyoruz. Bu da bizler için gerçekten yoğun bir kullanım seçeneği yaratıyor.

Sadece Apple Üzerinde Şu An

Her şey iyi ve güzel giderken, durumun şu anda yalnızca Apple üzerinde aktif olduğnu hatırlatmak istiyoruz. Yani sistem, şu an yalnızca Amerika üzerinden kullanılıyor. Bu da haliyle karşımıza çeşitli doneler çıkarıyor. Acaba ülkemize de gelecek mi gibi soruları düşünmüyor değiliz. Bu yüzden merakla karşımıza çıkacak yeni çalışmaları bekliyor ve çocuklar için ne gibi daha farklı değişimlerin ön plana çıkacağını düşünüyoruz. Bireysel çalışmalar, ilerlemeler ve güncel dokunuşların hepsini tek bir tıklama ile inceleyebilir, kullanabilir ve sitemiz üzerinden takip etmeye devam edebilirsiniz. Teknolojiyle, aktif ve verimli kullanımlar ile doyasıya yaşayalım ve bunu da verimli kullanalım. Teknolojiyle kalın efendim.

CEVAP VER