Çiftlik Bank Sahibi Mehmet Aydın Kimdir?

On binlerce kişiden paralarını toplayıp ardından yurt dışına kaçan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın kimdir? Çiftlik Bank nedir? Çiftlik Bank Ne Kadar Dolandırdı? 

Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın, 27 yaşındadır. Gerçek mesleği arıcılık olan Aydın, Çiftlik Bank isminde bir oyun geliştirdi. Hızlıca popüler olan Çiftlik Bank, kısa bir süre sonra 250 büyükbaş hayvan kapasiteli bir çiftlik kurdu.

Çiftlik Bank Nedir?

Kendilerini her ne kadar oyun olarak tanıtsalar da Çiftlik Bank büyük kazançlar sağlanabilecek bir yatırım aracı haline geldi. Oyuna yatırdığınız gerçek paralar ile birtakım hayvan satın alıyorsunuz. Daha sonra sisteme her girişinizle birlikte para kazanmaya başlıyorsunuz. Çiftlik Bank’ta 1000 liralık yatırım size bir sene sonra 2 bin 200 lira olarak geri dönüyor. Yani yatırım yapmış olduğunuz parayı yaklaşık 4-6 ay içerisinde geri çıkartabiliyorsunuz.

Çiftlik Bank Ne Kadar Para Topladı?

Sermaye Piyasası Kurulu’nun oluşturduğu rapora göre Çiftlik Bank sistemi ile 77 bin 843 kişiden para toplandı ve buna karşılık 62 bin 877 kişiye ödeme yapıldı. Toplanan para miktarı 511 milyon Türk Lirası, kullanıcılarına ödenen ücret ise 393,3 milyon Türk Lirası… Aradaki 113,4 milyon Türk Lirasının büyük bir kısmı Mehmet Aydın’ın Kıbrıs’taki banka hesabına, küçük bir kısmı ise eşinin hesabına yatırıldığı tespit edildi.

Üyelik Alımını Durdurdu

SPK’nın denetlemesi üzerine Çiftlik Bank, 9 Ocak itibari ile üyelik alımlarını durdurdu. Alımlarının durdurulması üzerine açıklama yapan Çiftlik Bank yetkilileri, oluşturulan olumsuz algı ve saadet zinciri ya da ponzi sistem iddialarını ispatlamak için yeni üye alımlarını durdurduğunu belirtti.

Alacaklılar Tesisleri Bastı

Çiftlik Bank’ın genel merkezine bir haftadır personeller dahil kimsenin gelmediğini öğrenen yatırımcılara en büyük şok ise üst düzey yöneticiden geldi.

Çiftlik Bank Genel Müdürü Niyazi Karakoç, yatırımcılarla yaptığı görüşmesinde, ‘’Bende kandırıldım. Başınızın çaresine bakın’’ cevabını verdi. Önceki gün 200 kişi civarında Çiftlik Bank üyesi, kamyonlarla beraber İnegöl tesislerine gelerek alacaklarını kurtarmak için hayvanları almak istedi. Jandarma Özel Harekat ekipleri, çevrede yoğun güvenlik önlemi aldı.

500 Bin Üyesi Var

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, geçen hafta yaptığı konuşmasında, Çiftlik Bank’ın reklamlarını durdurma ve idari yaptırım kararı aldıklarını belirtti. Çiftlik Banka para yatıran vatandaşların ise Cumhuriyet Savcılıklarına gidip suç duyurusunda bulunmalarını söylemişti.

Çiftlik Bank yetkililerinin, bu saatten sonra sistemi eski haline getirmelerinin mümkün olmadığını belirten Tüfenkci, Çiftlik Bank’ın toplam üye sayısının 500 bin olduğunu ancak bunun 132 binin aktif olduğunu ve bu üyelerden çok yüksek miktarlarda para topladıklarını belirtmişti.

‘’Çok Pişmanız’’

Çiftlik Bank’a çok ciddi yatırım yapanlardan biri olan F.T. açıklama yaptı:

‘’Herkes çok pişman oldu. Yaptıkları açıklamada bizlere her şeyin kısa bir zaman içerisinde düzeleceğini ve panik yapmamamızı söylediler. Yaklaşık 2 aydır hiç kimse ödeme alamadı. Yalnızca 400 bin liralık yatırım yaptım. Çiftlik Banka 1 milyon Türk Lirası yatıranları biliyorum. Zaten Mehmet Aydın’dan yaklaşık 5 gündür haber alınamıyordu. Öğrendiğimize göre ilk Dubai’ye, ardından ise Uruguay’a kaçmış. Bir Allah’ın kulu bile ödeme alamadı. Banka hesaplarında da tek bir kuruş bile bırakmamışlar.’’ diye belirtti.

 

 

CEVAP VER