CIA ile FBI Arasındaki Farklar

Dünyanın en saygı değer istihbarat kurumlarından olan FBI ile CIA, Amerika’ya bağlı olarak toplumlararası faaliyette bulunan 2 değişik oluşumdur. Adlarını çok sık duyduğumuz bu iki ajansın birbiri arasında çok büyük farklar bulunur. İnsanlar filmlerden de fazlasıyla etkilenerek, bu iki kelimeyi sürekli olarak karıştırıyor. Bu kargaşanın arkasında çok meşhur olması ve bu 2 örgütün de Amerika merkezli olması insanların kafalarını karıştırıyor. Her 2 kurumda birbirinden çok ayrıdır.

FBI, ‘Federal Soruşturma Bürosu’ açılımına sahiptir ve Amerika’nın Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan bir devlet kurumudur. CIA Merkezi İstihbarat Teşkilatı ise, Amerika devleti ile bağlantısı bulunmayan sivil toplum kuruluşudur. Ayrıca CIA, devlet kurumuna bağlı olmamasına rağmen eş güdümlü çalışmak zorundadır. Mesela, uzay ajansı NASA’nın bir vakıf olması gibi… Bu her 2 kurumun sürekli karıştırılmasında en önemli nedenlerinden bir de sivil toplumdaki örgütlenme bilinci ile devlet kurumları kadar önemli olan örgütlenmelerdir.

Bu 2 örgütün ortak noktaları ABD’yi suçlara, tehditlere ve yasadışı durumlara karşı korumaktır. Aralarında bulunan farkları da çalışma şekilleri olarak görülüyor. FBI, Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak çalışır ve Amerika vatandaşlarını ülke sınırları içinde korumakla görevlidir. FBI, ülke içerisinde istihbarattan sorumludur ve cezai işlem soruşturma kuruludur. Diğer bir ifade ile ceza verme yetkisi bulunur.

CIA ise, Amerika’nın ülke sınırları içinde değil dışarısında faaliyette bulunur. CIA’nın görevi, toplumlararası istihbarat toplamak ve uluslararası politika ile anlaşmalarda etken rol oynar. Devletin Ulusal İstihbarat Direktörlüğü’ne tüm bilgileri iletmek zorundadır ve ilk kez 2. Dünya Savaşı esnasında Stratejik Hizmetler Ofisi adında kurulmuştur. CIA, Amerika’nın güvenliğini tehdit edecek bilgileri açığa çıkarabilmek için gizli casusluk yapar. Ayrıca dünyanın her yerinde sayısız ofisleri bulunur. CIA’nın çalışmaları, devletler arasında yürütülmekte olan dış politikaları önemli bir biçimde etkiler. Bazı zamanlarda CIA ajanları, 2 ülkeye de yarar sağlayacak bilgileri bulabilmek için diğer istihbaratlar ile de çalışır. Ancak ilk olarak her zaman Amerika olmaktadır.

 

CEVAP VER