DOOM oyunu gerçekten piyasaya girişiyle beraber harika bir bomba etkisi yarattı diyebiliriz. Bir önceki oyunuyla arasında 10-12 yıl kadar fark olan bu oyunda, cehenneme tekrardan geri dönüyoruz diyebiliriz. Oyunun ilk bakışında gerçekten harika bir izlenim yarattı diyebilirim. Oyunu alıp oynamaya başladığımda grafik adına pek bir şey aramadım diyebiliriz. “Grafik olmasada olur” kafasında başladım oyuna. Oyunun kendisi; mekanikleri, oynanış biçimi ve atmosferi üzerinde yoğunlaşmış olduğum için, DOOM bana son derece harika gözüktü.

Tekli Oynanış Üstündeki Harika Etki

Biliyoruz ki DOOM, eski oyunlarından bu yana hep bizlere tekli oynanış üstünde mükemmel etkiler ve hizmetler sundu. Bu oyundada bunu bizden eksik etmeyen oyun, daha oyuna ilk başladığımız saniye aksiyonu ve cehennemin yaratıklarını bizlere getiren yapımda, karakterimiz hem biraz atarlı hemde biraz şakacı. Atarını elbette görebiliriz ki, normal silahların mermileri bittiği taktirde bile yumruklarıyla ve sonlandırma hareketleriyle kullanıcılara “ahahahahahahah” diye güldürebilen bir mekaniğe sahip. Yaratık öldürmeninde güldürücü bir tarafı var tabi. Kullanılan hareketler ve yaratıkların o ölüm anında bizlere bakışı “abi ne olur vurma” dedirtecek seviyede olabiliyor. Savaş anlarında bizlere çok hızlı sahneler yaşatan bu oyunda bir an bile sabit durmanız sizin ölümünüze sebep olabilir. Sürekli hareket halinde kalmanız gereken bu oyunda, yaratıkların çıkış noktaları ve bulundukları noktalar sürekli olarak değişime uğrayabiliyor. Bu değişimi şöyle açıklayabiliriz; yaratık çıktığı noktadan size vurduktan sonra hızlı bir şekilde başka bir pozisyona geçiyor. Sürekli olarak gözünüzü etrafa döndürmeniz gereken bu oyunda, baş döndürücü efektler ve grafiklerde kullanılıyor. Son oyunundan bu yana grafik açısından farklılıklar yaratan bu oyun, mekanik açısından da çok sağlam bir farklılık ile geliyor. Son oyunlarda yarı gerilim yarı korku olarak insanı korkutabilen yerlere sahipti. Kendim için konuşacak olursam son oyunda kapıdan bir anda çıkan yaratıktan bile korktuğum olmuştu. Bu oyunda ise “topluca gelin” diyebiliyorsunuz. Yaratıklar sizden korksun siz neden onlardan korkuyorsunuz ki kafası ile alabileceğiniz bu oyunda sıkılmanız ve oyunu kapatmanız mümkün bile değil.

Müzikleriyle Sizi İçine Çekiyor

2016 Oyun Ödülleri’nde bu oyunun müzikleri Mick Gordon tarafından hazırlanmış olup ödülü kaptı diyebiliriz. Belki savaş esnasında kulağınız o efektler, yaratık sesleri ve silah seslerinin arasında az duyuyor müzikleri ama sizi temin edebilirim ki, müzikleri birde tek olarak dinleyin. Metal müziğin içine katıldığı bu benzersiz oyunda savaş esnasında, herhangi bir aksiyon sahnesinde bile başlayan müzikler sizi tamamen gaza getiriyor diyebilirim. Savaşı istediğiniz kadar uzatın, bitmeyen müzikler size son derece adrenalin yükleyecektir. Bu sayede olayın aksiyonu ve hızından asla geri kalmayacaksınız. Sıkıla sıkıla adam vurmanız mümkün bile değil. Oradan oraya hoplayıp zıplayıp yaratık avlamaya bu müzikler sayesinde hazır bir şekilde başlıyorsunuz.

Çoklu Oyuncu Seçeneği İle Aksiyonu Doruğunda Yaşayın

Beklediğimiz ve sonunda geldi dediğimiz özelliğe geldi sıra. Tekli oyuncu seçeneğini bütün zorluklarda bitirdiniz mi? Eğlenceyi ve aksiyonu sonuna kadar yaşadınız mı? Öyleyse çokluı oyuncu seçeneği için hazırsınız. Birbirinden fazla mod içeren bu oyunda, istediğiniz moda girerek çoklu oyuncu heyecanını yaşayabilirsiniz. En bilindiklerden olan Team Deathmatch ve Deathmatch modlarında kısa vadeli oyunlar oynuyorsunuz. Bitiş süreleri öldürme bazında olan bu modlarda genelde 75 ve 125 olarak değişebiliyor. Oyuncu sayısı elbette bizleri şaşırtmıyor. Çok hızlı bir şekilde oyun bulabiliyor ve çok sayıda insanla oynayabiliyorsunuz. Silahlar genelde tekli oyuncu seçeneğindeki silahlar ile aynı ve oyun içerisinde özel olan silahları çoklu oyuncu modunda belirli yerlerden alabiliyorsunuz. Bu silahlar tabiki sonuna kadar sizlerin olmuyor kullanın, zevkini çıkarın ve ölün başkası tatsın bu zevki. Tekli oyuncu modunda varolan özel yaratıklardan bahsedelim birazda. Tekli oyuncu modunda belli başlı yaratıklar haricinde yani çerez olan yaratıklar haricinde bir de geldiğinde “Allah kaç kaç kaç” dedirten yaratıklar mevcut. Bu yaratıklardan bazıları çoklu oyuncu modunda da var. Belirli zaman aralıklarında oyunun belli noktalarında çıkan bir işaret ve geri sayım mevcut. 60 saniyeden geri sayılan bu sembolün yakınına gittiğinizde özel yaratığı almak için savaşan insanlara denk gelebilirsiniz. Süre dolduktan sonra çemberin içerisinde duran birine hangi takımdaysa eğer direkt olarak yaratık geliyor. Ölene kadar ve belli bir süre boyunca bu özel yaratığı kullanabiliyor. Farklıları neler peki onlarışünelim. Özel yaratıkların canları elbette normal oyunculara göre daha yüksek. Vuruş hasarlarında ise tek atıyor diyebilirim. Her yaratık farklı tabi. 600-700 cana sahip olup, çok ağır olan yaratıklarda var, 200-300 cana sahip olup çok hızlı olan yaratıklarda var. Hasar olarak hepsi birbirinden kuvvetli bu yaratıkları gördüğünüz zaman yapmanız gereken tek şey, tabanları yağlamak olmalıdır benim düşünceme göre. Eğer kendinize güveniyorsanız savaşmayı deneyebilirsiniz ama daha önce bu fikir ile başarılı olan bir oyuncu görmedim.

Kaçırılmayacak Bir Şaheser

Oyun gerçekten harika bir yapıt. Mekanikleri, oynanış biçimi, sunduğu hizmetler, müzikleri ve sizi merak ettiren her şey mükemmel. Oyun içerisinde bazı gizli noktalarda toplanmalık özel eşyalar var. Bu özel eşyalar ile oyun içerisinde ki özelliklerinizi arttırabiliyorsunuz. Canınızı, mermi kapasitenizi, dış güçlendirinizi ve silahlarınıza ek özellikler açabiliyorsunuz. Oyun sizlere gerçekten her şeyi sunuyor. Tam oyun burada bitecek dediğiniz anda 2-3 saat daha uzuyor oyun sürekli. Tek seferde bitirmek bile uzun sürüyor ki bu önemli bir şey. Araştıra araştıra, ek parçaları toplaya toplaya ve zevkine vara vara oynadığınız zaman süre bazından gerçekten yeterli bir oyun olduğunu görebilirsiniz. Tekrar tekrar bitirmek isteyenler için son derece önemli bir şey bu aslında. Şahsi olarak her zorluk seviyesinde bitirdim oyunu ve çoklu oyuncu modunda da bir o kadar oynamışlığım var. Oyundan hiç bir şekilde sıkılmıyorum. Oyun sürekli olarak güncelleme alıyor ve DLC’ler ekleniyor. Genellikle çoklu oyuncuya özel gelen bu DLC’lerde yeni yaratıklar, haritalar ve modlar yer alabiliyor. Oyuna şahsi olarak puanım tam olarak 10 üzerinden 10 diyebilirim. Bir oyunun mekanikleri ve diğer bahsettiğim şeyleri haricinde; hikayesi, atmosferi, oynanılabilir olması vs. müziklerinden yargılayan biriyim. Kullanılan müzikler oyunu oyun yapan şeydir diye düşünüyorum. Bu oyun saydığım bütün özelliklerden hali hazırda 10 üzerinden 10 puan almışken, müzik bakımından da 10 üzerinden 1000 falan alıyor benim tarafımdan. Oynayın, oynattırın arkadaşlar. Cehennemde iyi vakit geçirmeyi ve bolca yaratık öldürmeyi unutmayın!

CEVAP VER