BTK, VPN Kullanımı için Önlemler Almaya Başlıyor

BTK (Bilgi Teknoloji Kurumu), VPN için çok ciddi önlemler almaya başlıyor. İnternet Dairesi Bilişim Uzmanı Levent Göneç, yaptığı açıklamasında ‘’çok ciddi önlemler alıyoruz, test seviyesindeyiz, testlerimiz tamamlandığı zaman hızlıca ilerlemeyi planlıyoruz’’ diyerek ifadelerini aktardı. TBMM Madde Bağımlılığını Araştırma Komisyonu’na yapmış olduğu bir söyleşide kendisine sıkça sorulan sorulardan birisi de şudur; VPN üzerinde haberleşmeleri ve internet sağlayıcılarını kontrol edebiliyor musunuz? Sorusuna bu şekilde yanıt verdi;

VPN gibi erişim engelleme yöntemlerini kullanma konusunda kanunlarımızda da hüküm bulunuyor. Bunun kapsamında erişim sağlayıcılarının ve internet servis sağlayıcılara yapmış olduğumuz uyarılar vardır. Yapılan bu uyarılar karşısında önemli ölçüde tedbirler de alıyorlar, alınan tedbirleri şimdilik test etme bölümünde bulunuyoruz. Sizlerde taktir ettiğiniz üzere çok fazla uygulama ve işletmeye bölündüğü zaman matriks tarzında bunların test de edilmeleri gerekir.

Devamlı değişen uygulamalar, bahsi geçen erişimi engelleme uygulamaları, IP adresleri ve metotları sürekli olarak değişiklik gösteriyor. Amaçları da zaten erişime engellemeyi aşabilmek bu yüzden üretiliyor. Bütün dünyada herkesin ortak bir problemi bu konuyla alakalı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tedbirler alabilmek için uyarı ve erişim sağlayıcılara ciddi olarak önlemler alındı. Test aşamaları devam ediyor, testlerimiz biter bitmez daha fazla yol almayı hedefliyoruz.

 

 

CEVAP VER