Facebook'dan yeni önlem.
Facebook hükümet ajanları ve hackerlara karşı büyük önlemler alıyor.

 

 

Belçika’da bir mahkeme tarafından verilen karar ilginç bulundu. Karara göre Belçika vatandaşı olan internet kullanıcılarını Facebook izinsiz takip ettiği öne sürüldü. Mahkeme ise Facebook’a problemi gidermesi için 48 saat süre tanıdı. Eğer Facebook uygulamalarını 48 saat içerisinde düzenleyemezse her geçen gün için 250 bin euro para cezası ödeyecek.

 

Aslına bakarsanız kararı mantıklı buluyoruz. Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya hesapları tarafından resmen müşteri portföyüne çevrildik, üzerimizde belli edilmeden analizler yapılıyor. Kişisel bilgiler, profiller ve fotoğraflar havalarda uçuşuyor.

 

Belçika’ya Göre Suç Teşkil Ediyor

 

Bu kararlar, Belçika Kişisel Gizlilik Komisyonu’nun talebi doğrultusunda alındı. Bu durumların kullanıcıların rızası olmadan gerçekleştirildiği için suç teşkil ettiği ve Facebook’un insanların gizlilik haklarını gözeterek adımlar atması gerektiği vurgulandı.

 

Mahkeme tarafından gelen açıklamada “kullanıcının Facebook hesabı yok ise, Facebook açıkça izin istemek ve gerekli açıklamaları yapmak zorunda “ dedi.

CEVAP VER