Battlefield 1 Duyuruldu! Oyun 1. Dünya Savaşında Geçiyor

Battlefied 1’in 1. Dünya Savaşında geçeceğini öğrendiğimizden beri pek çok merak edilen konu var. Bu konuları sizin için cevaplamaya çalıştık.

 

Battlefield 1, 6 Mayıs’da saat 23:00’da duyurulduğundan bu yana oyun dünyasında büyük ilgi gördü. Call of Duty İnfinite Warfare’ın tanıtımını bile gölgede bırakmayı başardı. EA ve DICE o kadar iyi bir oyun geliştirmeyi başarmış ki oyun ilk tanıtıldığı andan itibaren oyun dünyasında duymayan kalmadı.

 

Ben dahil pek çok FPS oyunsunun en büyük beklentisi olan tarihte büyük yer kaplamış savaşların yeni nesil oyun motoru ve grafikler ile günümüz teknolojisine uygun olarak geliştirilmesini Battlefield 1 ile başardılar. Ancak oyun içerisinde ne olacak? Hikaye nasıl ilerleyecek? Osmanlı İmparatorluğu savaşta olacak mı? Hangi araçları kullanacağız? Gibi pek çok soru cevapsız kaldı.

 

 

Fragmana baktığımız zaman oyunun yeni nesil grafikler ile 1. Dünya Savaşını yeniden canlandırdığını görebiliyoruz. Savaş döneminde kullanılan ekipman ve mühimmatların tamamı oyun içerisinde yer alıyor. Ancak en çok dikkatimizi çeken at ve kılıçlı süvariler oldu. Oyun cidden şiddetli, kanlı ve stratejik bir hikayede ilerliyor. Büyük ihtimalle olası ihtimaller üzerinden hikaye yeniden şekillenecektir.

Battlefield 1 Hakkında Merak Edilen Her Şey

 

Oyun İçerisinde Kullanabileceğimiz Araçlar Nelerdir ?

 

Oyun bölüm bölüm ilerleyecek ve toplamda 6 bölümden oluşuyor. Savaştığımız coğrafyaya göre her bölüm içerisinde farklı 1. Dünya Savaşında kullanılan araçları kullanabileceğiz. Bu araçlar savaş gemileri, uçaklar, tanklar, jip, motosiklet çölde atlar ve hatta fragmanın sonunda görmüş olduğumuz zeplini bile kullanabiliriz. Yeni nesil grafikler ve günümüz şartlarına göre tasarlanan bir oyun olduğu için oyun içerisinde kullanabileceğimiz bu araçların tek sınırı 1. Dünya Savaşı sıralarında kullanılmış olması.

Battlefield 1 Duyuruldu! Oyun 1. Dünya Savaşında Geçiyor

Oyunda Hangi Cephelerde Savaşacağız ?

 

Şuan için sadece üç cephe biliniyor. Origin’in üzerinden paylaşılan bilgilere göre İtalya’nın Alp dağları, Arabistan Çölleri ve Fransa cephesi olacak. Bu bilgilere bakarak Doğu, Batı ve Güney cephelerinde savaşacağımızı anlayabiliyoruz.

 

Osmanlının bulunduğu Cephe ise büyük ihtimalle Güney cephesi olacak. Çünkü savaş sırasında Osmanlı en çok bu cephelerde bulundu. Şimdi asıl can alıcı soru burada geliyor. Kendimize karşı yani Osmanlı’ya karşı mı savaşacağız sorusu. Büyük ihtimalle oyunda iki hikaye modu olacak. Ya Osmanlı tarafını seçeceksiniz yada diğer tarafı seçip Osmanlı’ya karşı savaşacaksınız. Ancak tam tersi olup sadece Osmanlı’ya karşı da savaşabilirsiniz. Bu konuda şuan için net bir bilgi yok.

Battlefield 1 Duyuruldu! Oyun 1. Dünya Savaşında Geçiyor

Oyunda Lawrence Arabia Pack’ın bulunduğunu görüyoruz. Lawrance Arap isyanını tasarlayan kişidir. 1. Dünya Savaşı sıralarında İngiliz ajanlığı yaparak Arapların Türklere ihanet etmesini sağladı ve Sina-Filistin cephelerinde büyük bir etki gösterdi. Oyun içerisinde Osmanlı’ya karşı Arap ayaklanmasını göreceğimiz kesin. Ancak buradan çıkaracağımız detay oyunda birde diplomasi, strateji savaşı olacağı yönünde. Ayrıca Hicaz Krallığı ile İngiliz Krallığının ittifak kurup Osmanlı İmparatorluğuna karşı savaşması da muhtemel durumlardan birisi.

Battlefield 1 Duyuruldu! Oyun 1. Dünya Savaşında Geçiyor

Oyunda Osmanlı İmparatorluğu Var mı?

 

Oyun 1. Dünya Savaşında geçtiği için hikaye modunda Osmanlı İmparatorluğu var ancak direk kontrol edip edemeyeceğimizi şuan için bilemiyoruz. Eğer taraf seçerken Osmanlı İmparatorluğunu seçebilirsek tabi ki Osmanlı olarak savaşabiliriz. Ancak oyun sabir ve değişmeyen bir hikaye üzerinden ilerliyorsa hikaye modunda Osmanlıya karşı savaşacağız. Ancak bu durum Multiplayer haritalarında tam tersine dönecek. Osmanlıyı seçip alayına karşı savaşabiliriz.

 

Oyunun Çıkış Tarihi Nedir ?

 

Oyun 6 Mayıs 2016’da saat 23:00’da duyuruldu ve çıkış tarihi 21 Ekim 2016. Ancak ön sipariş verirseniz oyuna 3 gün erken sahip olabilir ve 18 Ekim 2016’da oynamaya başlayabilirsiniz.

Battlefield 1 Duyuruldu! Oyun 1. Dünya Savaşında Geçiyor

Oyun Hangi Platformlarda Çıkıyor ve Fiyatı Ne Kadar ?

 

Hepimizin ortak sorusu bu oldu sanırım. Oyun Xbox One, PS 4 ve PC platformlarında çıkış yapıyor. Fiyatı ülkemizde dolar kuru yüzünden fazla.

 

Oyun Origin üzerinden satışa sunuluyor ve fiyatları 59 Euro  180 TL, Early Enlister Deluxe Edition paketi ise 79 Euro – 240 TL bu paket içerisinde Lawrence of Arabia Pack, Red Baron Pack ve 5 Battle Pack bulunuyor. Bir diğer paket ise Collector Edition, bu paket en pahalısı 219 Dolar – 650 TL gibi bir fiyatı var ve içerisinde Early Enlister Deluxe Edition, oyun figürü, bez poster, iskambil kağıtları, haber güvercin türü, metal kutusu ve DLC ile özel bir yama içeriyor.

 

Oyun Xbox Store’de standart versiyon olarak 270 TL’den satışa sunuluyor Early Enlister Deluxe Edition versiyonu ise 329 TL.

PlayStation Store’de oyunun standart paketi 270 TL gibi bir fiyata satışa çıkarılacak.

 

Oyun hakkında ilerleyen dönemlerde yeni detaylar, oynanış videoları ortaya çıkacaktır. Oyun hakkındaki bilgileri sürekli güncelleyeceğiz. Buradan takip edebilirsiniz.

 

CEVAP VER