Android Telefonunuzla Daha İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Bunları Yapın

Daha önce duyurduğumuz TRT Bandrol zammı ile alakalı MOBİSAD başkanı olan Sinan Ekşi’nin açıklamasına göre şuan telefonlar %8 zamlandı.

 

MOBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi yaptığı açıklamayla şuanda akıllı telefonlardan alınan verginin %50 olduğunu söyledi. 3093 sayılı TRT’nin Gelirler kanununa göre Radyo, Televizyon, Video gibi teknolojik ve internete bağlanabilen ve bunların dışında kalan pek çok ürün için bandrol ücretleriyle alakalı kararda değişiklik yapıldı ve %8 TRT bandrolü eklendi. Karar resmi gazetede yayınlandı ve maalesef yürürlüğe girdi.

 

Düzenlenmenin yayınlanmasından sonra pek çok akıllı telefon şirketi telefonların fiyatlarını güncelledi. Radyo, Televizyon yayını alabilecek özellikte olan pek çok cihaza ise %6-%8 oranında yeni bir zam yapıldı. İnternete bağlanan akıllı telefonlardan ise %8 oranında bir zam yapıldı. Daha önce 500 TL olan bir akıllı telefon şuan 1.620 TL fiyata kadar yükseldi. Bu yükseliş sadece TRT bandrolü yüzünden değil. %25 ÖTV, %18 KDV’de bu fiyata eklenmekte. Durum böyle olunda akıllı telefonlara yapılan zam net olarak %50 oldu.

Apple 6C’nin Tüm Detayları Belli Oldu

Cep telefon fiyatları zaten cep yakıyor. Yapılan zamlarda iyice fiyatları arttırmaya başladı. Kimse tüketiciyi düşünmüyor. Pek çoğuna göre lüks tüketime girse de günümüzde akıllı telefon bir ihtiyaç halini aldı. Durum böyle olunca telefon piyasasında kayıt dışı kullanımda bir anda büyük bir artış yaşanmaya başladı.bizim 2.000 TL ye satın aldığımız akıllı telefonlar kaçak piyasasında 700 TL’den satışa sunuluyor. MOBİSAD başkanı’da bu konuyla alakalı “Vergilerden dolayı kullanıcıların kaçağa yönelmesinden ve kaçak kullanımın artmasından endişeliyiz” şeklinde bir açıklamada bulundu.

CEVAP VER