Avrupa Ülkeleri WhatsApp’a Yaş Sınırı Getirmeyi Planlıyor

Facebook’un Cambridge Analytica fiyaskosu ve yaşanan birtakım veri skandallarının ardından Avrupa ülkeleri ayaklandı. Geniş bir şekilde kullanılan uygulamalara yaş sınırı getirilmesini tartışıyorlar. Uygulamalar arasında en dikkat çeken WhatsApp’ta yer alıyor.

Avrupa’da yürürlüğe 25 Mayıs tarihinde girmesi beklenen veri koruma yasası dahilinde, WhatsApp 16 yaşından küçük olan kişilere kapatılması söz konusu olabilir. Bütün dünya, Facebook’un Cambridge Analytica fiyaskosunun ardından internet için önlemler almaya karar verdi. Facebook’un 87 milyon kişinin verilerini açığa çıkarmasından sonra, çocuk kullanıcılarının da bilgilerinin gizliliği kalmadı. Dolayısıyla bu durum yetkili kişilerin harekete geçmesini sağladı.

Genel Veri Koruma Yasası olarak adlandırılan bu yasa, Avrupa ülkelerinde yakın bir zamanda uygulanmaya geçilecek. Bu yasa sayesinde tüm teknoloji firmalarının veri kullanımlarına yeni düzenlemeler getirebilmek için yapılmaktadır. Yapılacak düzenlemelerin arasında ilk sırada WhatsApp bulunuyor.

WhatsApp 25 mayıstan önce, mesajlaşma uygulamasının Avrupa’daki yaş sınırının 13’ten 16’ya çıkacağı tahmin ediliyor. Adı geçen yeni veri koruma yasası, kullanıcıların kendi istekleri ile verilerini paylaşmayı kabul etmeleri kuralına dayanmaktadır. Bu yüzden bilinçli kullanımların bağladığı 16 yaş baraj için uygun görüldü. Bu yaş sınırlamasını isteyen ülkeler yeniden 13’e düşürmesi mümkündür. Söz konusu uygulamaların Avrupa’nın hemen ardından, Amerika Birleşik Devletleri’nde de yürürlüğe girmesi bekleniyor. Hangi Avrupa ülkelerinin bu kurala uyacağı ya da uymayacağı ileriki zamanlarda kesinlik kazanacaktır.

 

 

CEVAP VER