Atatürk Havalimanının QR Kod Sistemini Hacklediler

Bir hacker Atatürk havalimanının QR Kod sistemini hackledi ve Lounge’lara ücretsiz girmeyi başardı.

Atatürk Havalimanının Lounge’ları oldukça kaliteli ve dünya standartlarının biraz üstünde diyebiliriz. Lounge’nin ne olduğunu bilmeyenler için lüks ve konforlu dinlenme alanı diyebilirim. Lounge’larda yiyecek ve içecek servisinin yanı sıra kullanıma açık teknolojik cihazlarda mevcut.

Bu nedenle Lounge’lar herkese açık değil. Ekonomi sınıfında uçuyorsanız buraya giremezsiniz. Girebilmek için üst sınıf bir bilete sahip olmanız gerekiyor ve bileti aldıktan sonra telefonunuza bir QR kod geliyor. Girişler genelde bu kod ile sağlanmakta.

Przemek Jaroszewski isimli bir hacker ise Varşova’da bulunan Lounge’lere yaşadığı bir hata nedeniyle girememiş. Bunun üzerine bir QR kod Android uygulaması geliştiren hacker bütün lounge’lara ücretsiz ve rahat bir şekilde girebilmeyi başarmış. Uygulamanın nasıl çalıştığını ise Atatürk Havalimanında çektiği bir video ile göstermiş.

Sistem oldukça basit bir şekilde çalışıyor. Hacker sisteme uçuş yerini ve uçuş numarasını sahte bir isim kullanarak giriyor. Lounge’ler kodlarda kişilerin verdiği bilgileri değil de sadece uçuş numarasını kontrol ettiği için işlem başarıyla sonuçlanıyor. Ayrıca bu QR kodu ile duty-free alanında bedava alışveriş yapmanızda mümkün.

CEVAP VER