Assassin’s Creed Syndicate

Unity bu sefer önceki oyunlarında yaptığı hataları yapmamaya özen göstermiş. Pek çok farklı özellik, yeni kurgu ve hikayeleriyle oyun baştan yaratılmış gibi. Asassin’s Creed II’yi defalarca oynamış birisi olarak o oyundan aldığım zevki diğer serilerinden alamamıştım. Ancak bu sefer Syndicate’den ümitliyim.

 

Bir kere adamlar senaryoyu değiştirmişler ve yeni bir Ezio getirmek yerine ünlü suikastçi kardeşleri oyuna dahil etmişler. Bu sefer zaten suikastçilik yapan ikiz kardeşleri canlandırıyoruz. Tabi bu karakterlerin kendilerine göre özel yanları var. Jacob ve Evie kardeşlerle oyuna direk başlıyoruz. Ezio olacak muhabbeti filan yok. Bu kardeşler Londra sokaklarında sanayi devrimi yıllarında Londra’yı tapınakçılardan temizlemek için canla başla çalışan koca yürekli iki suikastçı.

 

Önceki oyunlarda Ezio olmaya en yakın isim Arno olmuşken, bu sefer Arno’da tarihe karıştı sanırım. Çünkü oyunda Arno’dan bir iz yok.

 

Bu radikal Ezio kararı bana kalırsa Ubisoft’un aldığı mantıklı kararlardan birisi olmuş. Çünkü seri bir oyun yapıyorlar ve her seferinde farklı hikaye geliştirmek zorundalar. Pes veya CoD gibi bir seri oyun olsa tamam her şey daha kolay ancak oyun Assassin’s Creed olunca işler tabiî ki değişiyor. Haliyle yeni hikaye, yeni karakterler, yeni aksiyon ve sağlam bir kurgu gerekiyor.

 

Syndicate’de iki karakterde de aktif olarak oynuyoruz. Ancak bu oyun süreleri tadımlık değil. Evet görevden göreve hangi karakteri kullanacağımız otomatik seçiliyor ancak görevler baya uzun ve açık dünyada geçiyor. Haliyle hiçbir sınırlama konulmamış. Görevler uzun olduğu için iki karakteride ayrı ayrı tanıma fırsatımız oluyor.

 

Jacob ve Evie’nin yeteneklerine gelecek olursak, ilk başlarda neredeyse aynı karakterlermiş gibi görünselerde olay yetenek ağacına gelince tamamen değişmeye başlıyor. Karakterleri özelleştirebileceğimiz için yetenek dağılımında çok farklı yönler ortaya çıkabiliyor. Jacob kendisine pek hakim olabilen bir adam olmadığı için güçlü ve yakın dövüşte oldukça başarılı bir karakter. Evie’nin bir sis bombasıyla ancak kurtulabileceği kargaşanın içinden bir iki yumrukla rahatlıkla kaçabiliyor. Ayrıca iki karakterin de hızları farklı. Jacob daha hantal ve yavaş kalırken Evie hızlı bir karakter. Evie bir nevi Jabon’un arkasını toplayan gizliliğe önem veren başarılı bir karakter.

 

Birbirine paralel ilerleyen görevlerde Jacob ve Evie’yi dönüşümlü olarak kullanıyoruz. Görevlerde hikaye üzerinden gittiğimiz için karakterlere pek fazla müdahile edemiyoruz. Senaryo üzerinde oynarken kardeşlerin yetenekleri eşit dağıtımda oluyor. Ancak yan görevlerde inanılmaz esneklik sağlanmış. İstediğiniz karakteri seçip, verdiğiniz özelliklere göre açık dünyada yan görevleri yapıyorsunuz. Bu rahat ve sıkmayan oynanışta haliyle oyunu oynarken insan şişmiyor. Kolay sıkılmıyorsunuz.

 

Eğer Syndicate’nin devamı gelirse Asassin’s Creed’in efsanesi diyebiliriz. En az hata, radikal değişiklikler, en iyi hikaye, grafik ve oyun mekaniği bakımından efsane olabilecek bir yapıt olmuş.

Assassin’s Creed Syndicate
Assassin’s Creed Syndicate’de oyun mekaniği ve grafikler oldukça ilgi çekici, gelişimi dikkate alırsak zaten efsane olan oyunun en önemli hikayelerinden birisindeyiz.

Asassins Creed Syndicate’de Neler Olacak ?

Assassin’s Creed Syndicate

-Oyun hikaye ve dönem gereği sanayi devrimi Londrasında geçiyor.

-İncelemede de belittiğim gibi oyunda ikiz kardeşleri dönüşümlü olarak kullanacağız. (Jacob ve Evie)

-Evide gizliliğiyle ön plana çıkarken Jacob kas gücü kullanacak.

-Oyunda yer alacak silahlardan açıklananları ise; Kukri bıçağı, Pirinç muşta, Kılıçlı bir baston ve binalara tırmanmak için yeni ip fırlatıcı.

-Londra’nın en güçlü dönemlerinden olan Viktroya döneminde yapılan cinayet araştırmaları oyuna korku ve gerilim katacak.

-Oyunun kasım ayı güncellemesinde iki yeni kostüm eklenecek bu kostümler;

Evie: Steampunk tarzında tasarlanmış olan “Dr.Daniels Garments”

Jacob: “ The Creature’s Rags” giysisi.

Assassin’s Creed Syndicate'de yeni giysiler yeni konsept.

 

CEVAP VER