Asphalt Xtreme – iOS İncelemesi

 

Gameloft geçmişten günümüze kadar kaliteli oyunlar piyasaya sürmekte ve bizler de mobil oyun oynamaya mecbur fanileri sevindirmektedir. Son günlerde agresif “Free 2 Play” taktiği (kimse bunu suçlamasın, pek çoğumuz para harcamadan oyun oynamanın derdindeyiz) ile birçok oyuncu sevdalılarını kendisinden soğutmuştur. Bunun dışında çok da güzel ürettiği seriler var, Free 2 Play de olsa, dikkat çekmeyi başarıyor.

Şimdi inceleyeceğimiz olan oyun, Gameloft’un sevilen araba yarışı serisi Asphalt’ın son serisi, Asphalt Xtreme. Bu oyun aşağı yukarı 2 hafta önce üç farklı ülkede soft launch biçiminde insanların karşısına çıktı ve toplanan oyuncu verileri ile oyun içi para dengeleri yaratıp sonunda iki gün evvel bütün dünyada yüklenebilir biçimde yayımlandı.

Geçmiş Asphalt serilerini oynayanlar mutlaka bilirler, Asphalt’ın gelişimi gerek oynayış gerekse de grafiksel bakımdan kendilerini eskiye kıyasla çok ama çok geliştirdiler. Çok ciddi gelişim gösteriyor ki Asphalt serinin en son oyunu olan Asphalt 8: Airborne, pek çok güncellemeler ile piyasaya sürüldüğü tarihten bugüne hala (oyun aşağı yukarı iki buçuk yaşında) oyun tutkunlarının takdirini kazanmakta. Yeni piyasaya çıkan bu oyunumuz da pek çoğ bakımdan bu oyuncu kitlesini memnun edecek seviyede. “E tüm her şey benzerse niye bu oyunu oynayalım?” diye soran kişileri duyar gibiyim arka sıralarda. Hemen anlatalım;

Bu oyun, araba yarışı olmasının dışında farklı bir çeşide ağırlık koymuş. Oyunda tam anlamıyla off road yapıyoruz (hem isminden de biraz ipucu veriyor). Oyundaki en dikkat çekici değişim, bölümlerin dizaynı. İnanılmaz fazla yol seçeneği var, çoğu zaman geçtiğiniz yerin yol olup olmadığını idrak edemiyorsunuz ve deneme yanılma yöntemiyle (ve benim gibi sürekli yoldan çıkıp kullandığım arabayı paramparça etmek) farklı yollar geliştirebilirsiniz. Bunun dışında etaplarda pek çok yol engebeli ve bu yollarda hızınız ister istemez düşüyor

Bununla beraber oyundaki arabalar tek tip değil, birçok sınıflara ayrılmış. Buggy’ler hassas yapısı ve hızıyla ön plana çıkarken, Land Roverlar kaliteli bir sürüş keyfi vermekte ve psikopat kamyonetler ile, duvarları dağıtıp kendinize kestirme yollar açmak ve buggyleri parçalamak büyük haz veriyor (hamam böceği misali eziliyorlar).

Diğer dikkat çekici yenilik de güncellemelerde. Eski Asphalt’tan birçoğumuzu uzaklaştıran faktörü bu seride halletmişler gibi. Yarışları kazandıkça birçok parça açılmakta ve bu araba parçalarına az miktarlar ilave ederek güncellemeler yapılmakta. Belirli zamanlarda verilen sandıklar ile ve parayla satın alabileceğiniz sandıklar vasıtasıyla da parça bulmanız pek mümkün.

Bu sırada oyuna, Real Racing 3’ten aşina olduğumuz bakım süreleri ilave edilmiş. Belirli bir yarış akabinde arabanın yağı problem çıkarmaya başlıyor ve yağını yenilemezseniz aracın performansı çok ciddi miktarda azalıyor.

Şimdi de müzik ve grafiklere değinelim; her ikisi de muhteşem. Elbette test ettiğimiz aletin Samsung Galaxy s8 olduğunun altını çizmemizde fayda var, çünkü çoğu cihazlarda düşük framrate’ten memnun olmayan kullanıcılar var. Oyunda facebook ve game center entegresi olması, oyunu multi cihazlarda oynamamıza imkan veriyor.

Alınan menşeili arabalar şu an sınıf başına belirli bir sayıda ve bunlardan biri mutlak surette para ile satın alınıyor. Arabaların sınıf hususun da az sayıda olmasından ötürü para biriktirmek yerine ilk başta oyunu güncellemek çok daha mantıklı, hiç değilse güncellemeler ile araba sayısı yükselene dek. Oyunda yer alan arabaların fiyatları çok daha artmadan oyunu indirip bir an evvel ilerlemenizi öneririm.

 

CEVAP VER