Apple’ın kısa bir süre içinde satışa çıkartacağı iPhone X modelinin bilindiği gibi Face ID sensörlerinin ve OLED ekranların teminatında yaşanan sıkıntı nedeniyle beklenenden sonra satışa çıkması bekleniyordu. Görünüşe göre Apple iPhone X’in çıkışını ertelemeyecek ancak başlangıçta beklenenden az iPhone X’i satışa sunacak.

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modellerini bugün itibariyle ülkemizde satışa sunan Apple’ın beklenen bir diğer akıllı telefonu iPhone X’in çıkışı adeta yılan hikayesine dönmüştü. iPhone X’in üretiminde yaşanan sıkıntılar nedeniyle çıkışının erteleneceği ve bu sebeple iPhone X’in önümüzdeki yılın başlarında satışa sunulabileceği bildiriliyordu.

KGI analisti olan Ming Chi Kuo’nun son raporlarına göre Apple iPhone X’in çıkışını ertelemeyecek ancak başlangıçta beklenenden daha az iPhone X satacak. Kuo raporunun devamında Apple’ın her yıl yeni iPhone modelini satışa çıkartırken bunu 40- 50 milyon stokla yaparken iPhone X modelinin üretiminde yaşanan sıkıntı nedeniyle iPhone X’i başlangıçta sadece 2-3 milyon adetle satışa çıkartacak.

Önemli Parçalarda Tedarik Sorunu Yaşanılıyor!

Kuo iPhone X’in üretiminde sıkıntıların yaşanmasının nedeninin sadece OLED ekranlar olmadığını iPhone X’in kullandığı anten yapısının ve kamera sisteminin diğer iPhone modellerine göre daha farklı olması sebebiyle üreticilerden kaynaklanan sorunların olduğunu dile getirdi. iPhone X’in anteninde kullanılacak olan esnek baskı devresinin (FPCB) tedarikçi firma olan Murata’dan istenilen miktarda temin edilemesiyle birlikte Apple istenilen iPhone X üretimini gerçekleştiremiyor. Apple ayrıca iPhone X’in ana kamerasının geniş açılı merceklerini de temin edemiyor.

Yıl Sonuna Kadar 25 – 30 Milyon iPhone X üretilebilir!

Tüm bu aksiliklerin üstüne Apple’un iPhone X modelinde kullandığı OLED ekran panellerinin de beklenen miktarda gelmemesiyle birlikte Apple’ın eli iyice bağlanıyor. Kuo bu sebeplerle yıl sonuna kadar Apple’ın üretim satışa sunulacağı tahmini iPhone X miktarını 30 – 35 milyondan  25- 30 milyon adete indirdi.

Yazısının devamında Kuo

“iPhone X’in olmazsa olmazı olan FSCB anteni için gerekli olan materyalleri Murata ve Career Tech karşılayabilir. Murata söz konusu olan parçada yanılan kalite sorunları nedeniyle beklenen miktarda parça üretemiyor. Parçanın üretiminde kaynaklanan sorunları 2018’in ikinci çeyreğinden önce çözebilmesi imkansız. Bu sebeple Apple bir başka tedarikçi olan Career Tech’in kapısını çalabilir ve parçaları erken bir sürede temin edebilir. “ diyor.

Apple’ın iPhone X modelinde yaşadığı bu sorun Apple tarihinde daha önce pek çok kez yaşanan üretim sorunlarını akıllara getirdi. Daha önce de Apple Watch ve AirPods üretimlerinde benzer sorunları yaşayan Apple bu ürünleri beklenenden çok sonra satışa sunabilmişti.

CEVAP VER