Android Telefonunuzla Daha İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Bunları Yapın

Cep telefonuyla çekilen fotoğraflarda bazen telefonun kalitesi bazen de dış mekan yüzünden kötü çıkabiliyoruz. İşte bu duruma çözüm olabilecek tavsiyelerimize bir göz atın.

Android cihazlar her özelliği ile hayatımızı kolaylaştırırken özellikle sosyal medya platformlarında fotoğraf paylaşımının artmasıyla kameraları da profesyonel fotoğraf makinalarını aratmayacak özelliklere sahip. Android telefonunuzla daha iyi fotoğraflar çekmek için bunları yapın demeden önce kamera bölümünü tüm detaylarıyla kurcalamanız gerekir. Ayrıca unutmayın ki fotoğraf deneyim kazandıkça gelişen bir sanat dalıdır. Yani aynı karenin gerekirse onlarca fotoğrafını çekin. Daha çok fotoğraf daha çok deneyim ve daha çok başarı demektir unutmayın.

Android Telefonunuzla Daha İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Bunları Yapın

Flash Kullanmak ve Zoom Yapmak

Android telefonunuzla daha iyi fotoğraflar çekmek için bunları yapın demeden önce yapmamanız gerekenleri söylemekte fayda var. Android sürümünüz kaç olursa olsun genel olarak kameralarınız benzer özellikleri barındırır. Bu teknik özelliklerden biri kameralar ile Flash ışığının çok yakın olmasıdır. Yeterli ışık olmadığı durumlarda Flash kullanıyor olmanız kameraya olan bu yakınlık nedeniyle netlikte sorun çıkarak ve fotoğraf kalitenizi düşürecektir. Bu nedenle sınırlı Flash kullanımı en doğrusu olacaktır. Hala ışık yeterli gelmiyorsa İSO değerini oynayabilirsiniz. Bu da ışıktan faydalanmanızı artıracaktır. Bir diğer yapmamanız gereken şey ise zoom yapmak olacaktır. Profesyonel fotoğraf makinalarının hareketli objektifleri akıllı telefonlarımızda olamadığı için yaptığınız bir yakınlaştırma işlemi fotoğraf kalitesini yerlere serecektir. O nedenle kesinlikle zoom yapmayın daha sonra fotoğrafı işlerken yakınlaştırma yapmanız daha doğru bir tercih olacaktır.

Android Telefonunuzla Daha İyi Fotoğraflar Çekmek İçin Bunları Yapın

İyi Fotoğraf Çekmek İçin

İyi fotoğraflara illa iyi modeller ya da ortamlarda ulaşılır düşüncesi çok yanlıştır. Bazen masanın üzerindeki bir çay bardağı bile oldukça sanatsal gözükebilir. Bu nedenle öncelikle kendinize güvenmeniz ve iyi bir malzemeniz olmasa bile kaliteli fotoğraf çekeceğinize inanmanız gerekir. Sonrasındaysa biraz telefonunuzun teknik özelliklerini öğrenmeniz yardımcı olur. Mesela otomatik filtreleri kullanmanız ya da HDR açık fotoğraf çekiyor olmanız farklı kareler yakalamanız konusunda ideal çözümler olabilir. Bununla beraber aslında Amerika’yı tekrar keşfetmeye gerek yok. Fotoğrafçılığın belli kuralları vardır. Bu kuralları çeşitli forumlardan takip etmeniz ve sürekli pratik yapıyor olmanız kısa sürede bir profesyonel kadar iyi fotoğraf çekmenizi sağlayacaktır.

 

İyi Poz Vermek

Aşağıda profesyonel bir fotoğrafçının nasıl poz vermeniz gerektiğini anlattığı videoyu paylaşıyoruz. Fotoğraf çekimlerinizi yaparken üstteki tavsiyelerin yanında videodaki pozları denerseniz muhteşem pozu yakalayacağınıza eminim. Biraz İngilizce biliyorsanız ve videoda anlatılanları anlayabiliyorsanız daha çok işe yarayacaktır.

1 YORUM

CEVAP VER