Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Henüz Android kullanıcılarının sadece %1’i Marshmallow güncellemesine geçmişken, merak konusu Android N oldu. Üretici firmaların çoğu 2016 itibariyle telefonlarını Android Marshmallow sürümüyle satışa çıkaracak. Güncelleme o kadar çok anlatıldı ki artık hepimiz nasıl bir güncelleme olacağını tüm detaylarıyla biliyoruz. Ancak asıl merak konusu bir sonraki güncelleme olan Android N’de neler olacak?

Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Android N’ın adı şuan için net değil. Nutella, Nestle, Napolitan Ice Cream, New York Cheesecake, Nougat , Nut Bread gibi isimlerden birini alması bekleniyor. Google bu konu hakkında bir anket açarak Android N’ın ismini kullanıcıların belirlemesini sağlayabilir. Bu isimleri bir kenara bırakıcak olursak özellikleri ise şu şekilde olacak:

 

Çoklu Pencere Özelliği:

Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Bu özellik sayesinde Android N kullanıcıları ekranı bölerek iki uygulamayı aynı anda kullanabilecekler. Bu özellik Android Marshmallow’da denendi ancak tam sürümünde bulunmuyor. Android N ile gelebileceğini düşünüyoruz.

 

Koyu Bir UI Teması:

Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Marshmallow’un ilk sürümlerinde denenen koyu tema şuan için Marshmallow’da bulunmuyor. Ancak Android N’de olabilir.

 

Kendi Temanızı Oluşturabileceksiniz:

Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Bu modül sayesinde kendi temalarınızı oluşturabilecek, farklı cihazlar için çeşitli temalar deneyebileceksiniz. Kendi temanızı oluşturmak için tema motorlarını indirebilir ve saf cihazlara da bu motorları uygulayabilirsiniz.

 

LED Bildirim Kontolleri:

Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Şuan için bazı uygulamalar ile bunu yönetebilmek mümkün ancak LED ışığını Android N’de siz yönetebilirsiniz. Bu özellikte gelmesi beklenen özellikler arasında.

 

Ses Dosyaları Geçişleri İçin Volume Rocker Kullanılması

2016’da Çıkarılacak Akıllı Telefonlar

Android ROM’da kullanılan bu özellik sonraki sürümlerde kullanılmadı. Android N’de gelmesi beklenen en önemli özelliklerden birisi de Volume Rocker olabilir.

 

Kilit ve Home Ekranlarına Değiştirilebilir Duvar Kağıtları

 

Kilit ve duvar kağıdı, Stok Android yüzünden henüz kişiselleştirilebilir değil. Bunu da farklı uygulamalar ile yapabilirsiniz ancak bir süre sonra yine kısıtlı bir hale dönüşüyor. Bu yüzden en çok beklenen özellik telefonu kişiselleştirmeye yönelik bir güncelleme olması olabilir. Bakalım Android N’de bu özellikte dikkate alınacak mı ?

 

Ekranda Düğme Oluşturma ve Düzenleme

Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Android kişiselleştirmeye fazla elverişli olmadığı için bu tarz uygulamalara izin vermiyor. LG gibi Android tabanlı telefonlarda bu seçenekler mevcut. Android N için de bu seçenekler gelebilir. Google belki bu tarz kullanıcı dostu arayüz uygulamarı için Android N’de yeni modeller geliştirebilir.

Google Play Store Uygulamalarını Ayırma

Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Pek çok güncellemeyi rahatlıkla indirip güncelleye biliyoruz. Ancak bu uygulamaların temel çevirileri ve rehberleri hiçbir yerde yok. Android N’de gelmesini beklediğimiz özelliklerden biriside bu çeviri ve rehberler.

Çift Dokunarak Telefonu Uyarma

Android N’ın Özellikleri Nasıl Olacak?

Android’in hiçbir sürümünde şuan için böyle bir özellik yok. Marshmallow’da da bulunmayan bu çift dokunarak telefonu uyandırma özelliği Android N ile gelebilir.

CEVAP VER