Akıllı Telefonların Dinlenmesini Sağlayan 5 Yöntem

Akıllı telefonların dinlenmesini sağlayan çok farklı yöntemler bulunuyor ancak aralarında en popüler 5 yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

 

Pek çoğumuzun aklında acaba dinleniyor muyum? Sorusu ara sıra takılmıyor değil. Bazı kişiler tarafından izinsiz olarak telefon dinlemesi yapılabiliyor ve bu kişilerin en çok kullandığı 5 yöntemi sizler için araştırdık.

Öncelikle sıralamak gerekirse aşağıdaki yöntemler deneniyor:

Operatörleri kullanarak telefon dinlen işlemi

Uydu aracılığıyla telefon dinlenme işlemi

Telefonlara yüklenen virüsler sayesinde dinlenme işlemi

Görüşme sırasında yayılan frekansın yakalanılarak dinlenmesi

IMSI cihazları kullanarak telefonların dinlenmesi

Şimdi madde madde ilerleyerek dinleme işlemlerinin nasıl gerçekleştiğine göz atalım.

Operatörler aracılığıyla yapılan telefon dinlemeleri

Operatörler, görüşme ve mesaj trafiğini kendi sunucuları içinde kayıt altında tutarlar. Bu kayıtlar uzun bir süre saklanır. Bu kayıtlar her ne kadar korunaklı gibi görünse de ele geçirilmesi çok zor değildir. Bu nedenle bütün operatör kullanıcılarının dinlenme tehlikesi vardır.

Uydu Aracılığıyla Telefon Dinlemesi

Ülkemizde mobil iletişim için sadece Globalstar Avrasya uydusu kullanılmaktadır. Uydu üzerinden telefon görüşmelerinin nasıl yapılacağı yerine çoğunlukla uydu üzerinden telefon görüşmelerinin engellenmesi üzerinde durulmakta. Bunun nedeni ise iki adet mobil görüşme imkanı sağlayan uydu sistemleri LEO ve GEO’nun yörünge açılarının oldukça geniş olması sebebiyle diğer ülkelerin uydu görüşmelerini rahatlıkla dinleyebilmesi.

Akıllı Telefonlara Sızan Casus Yazılımlar

Dinleme amacıyla yazılan yazılımlardan en önemlilerinden olan MSpy, sızdığı cihazda gerçekleştirilen bütün görüşmeler ve mesajlaşmalar farklı bir cihaz tanıtılarak buraya aktarılabiliyor.

Frekans Aracılığı ile Telefon Dinlemeleri

Açık havada çıkan ses dalgaları süzülerek mobil dinleme cihazları tarafından çözülebiliyor. Bu sayede dinlenmesi gereken kişi nerede olursa olsun rahatlıkla konuşmaları dinleniyor. Çözümü ise sinyal karıştırıcılar yani Jammer.

IMSI Cihazları Kullanarak Telefon Dinlemesi

Kullandığımız akıllı telefonlar biz farkında olmadan en yakın baz istasyonlarına tanımlanırlar ancak bu baz istasyonlarının telefonlara tanıtılması gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle ortaya ciddi bir güvenlik açığı çıkıyor. Herhangi bir IMSI cihazı sayesinde telefon görüşmeleri dinleniyor. Bu cihazların çalışma prensibi ise oldukça basit. Kendisini baz istasyonu gibi göstermesini sağlayan sinyalleri telefona gönderiyor ve konuşmalarınızın şifrelenmiş olma sorununu da ortadan kaldırıyor.

CEVAP VER