Akıllı Telefon Kameralarıyla Yapılabilecek En İlginç Ve En Kullanışlı Şeyler

Cep telefonu kameralarının kullanım alanı genişliyor. Şehir ve kişisel güvenlik açısından cep telefonlarına yapılan optimizasyonlar sayesinde güvenliğimiz arttırılıyor.

Cep telefonları birer mobil bilgisayara dönüştüğünden beri her alanda kullanım şekli tamamen değişti. Eskiden sadece konuşmak ve kısa mesaj göndermek için kullanılan cihazlar tüm gün hiç konuşma ya da kısa mesaj servisini kullanmadan iletişim olanağı sağlıyor. Ülkemizin internet hızının 4.5G’ye yükseldiği şu son dönemde de özellikle güvenlik amacıyla hizmet almak için kimi taşeron firmalar farklı projeler üretmekteler. Akıllı telefon kameralarıyla yapılabilecek en ilginç ve en kullanışlı şeyler fikrinden yola çıkan uzmanlar Megapiksel’i yüksek telefon kameralarıyla internet hızını birleştirerek özellikle güvenlik alanında yeni yatırım kapıları oluşturmaktadırlar.

Akıllı Telefon Kameralarıyla Yapılabilecek En İlginç Ve En Kullanışlı Şeyler

Yüz tanıma olayı uzun yıllardır gündemde. Başarı derecesi %50’lerde olsa da iyi sayılabilecek güncel verilerle güvenlik güçlerinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Bu noktada güvenlik güçlerimizin teknoloji firmaları cep telefonu kamerasından yüz ve plaka tanıma konusuna eğilmiş durumdalar. Sivil ya da üniformalı polislerle beraber halkın da yardımı ile ayağa kaldırılacağı düşünülen bu uygulamalarda cep telefonu kamerasının görüntülerinin eş zamanlı olarak merkeze hızlı ve bozulmadan gönderimi gerçekleşiyor olacak. Bir örnek üzerinden gidersek konu daha net anlaşılır hale gelecektir. Bir kişinin emniyet güçleri tarafından arandığı ancak bulunamadığını düşünelim. Polis teşkilatı ile kaydedilen ve merkeze aktarılan yüksek çözünürlükte görüntüler sürekli kontrol edilecek ve yüz tanıma sistemine yüklenmiş aranan şahısın bulunma ihtimali daha da artacaktır.

Aynı durum sahte plaka kullanımlarında da yaygın olarak kullanılıyor olacak. EDS kameraları ile hangi plakalı aracın nereden geçtiği net olarak görülebilmekte ve resimden plaka okuna bilmekte. Hem de %95 başarı şansıyla. Teknoloji firmaları büyük maliyetlere mal olan EDS kameraları ile ortaklaşa çalışan akıllı telefon kameraları kullanarak edindikleri bilgileri işleyen özel programlarla uzak mesafelerde aynı plakanın görülmesi halinde uyarı verecek bir sistem tasarlamış durumdalar. Henüz deneme aşamasında olan bu uygulama ile ikiz plaka ve çalıntı araç bulma oranlarını arttıracağını düşünen yetkililer akıllı telefon kameralarıyla yapılabilecek şeyler üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

4.5G ile Fiber hızında yani sınırlandırılmış ışık hızında internet kullanan her kullanıcının toplum güvenliği için yardımda bulunulacağı düşünülen bu uygulamaların yanı sıra Drone dediğimiz mini helikopter kameralara da çevrimiçi görüntü aktarma yeteneği yüklemeye çalışmaktadırlar. Şu an drone kameralar görüntüyü anında iletmek için üzerine ek aparatlar takılarak çalıştırılmaktadır. Bu aparatlar cihazların ağırlaşmasını ve tam kapasite hizmet sunmasını engellemektedirler. Oysa akıllı cihazlara yüklenecek bir uygulama ile dronelere monte edilebilen cihazlardan daha yüksek kalitede görüntü alınabilecek ve toplum güvenliği daha etkin sağlanacaktır.

Akıllı Telefon Kameralarıyla Yapılabilecek En İlginç Ve En Kullanışlı Şeyler

Özellikle terör saldırılarının büyük şehirleri ve sivil halkı tehdit ettiği son günlerde hayati önem taşıyan akıllı telefon kameralarıyla yapılabilecek şeyler sıra dışılığı özellikleri ile daha güvenli toplumlar elde etmek amaçlanmaktadır. Halktan beklenilen desteğin de alınacağı düşünülmektedir. Çünkü güvenlik bugün başkası için önemliyken yarın bizim için önemli hale gelebilir.

CEVAP VER