5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Akıllı cihazlar için kullanılacak olan 5G teknolojisi hakkında bazı gelişmeler düşünülüyor. 5G teknolojisini dünya çapında kullanacak olan ilk ülke Amerika’dır. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı bu konu hakkında sevindirici bir haber ile sevindirici bir haber paylaştı. 5G teknolojisi nedir? Türkiye’ye ne zaman gelecek işte tüm ayrıntılar. Vatandaşlar ilk olarak 5G’yi Amerika’nın kullanacağını duyması üzerine Türkiye’ye de ne zaman geleceği konusunda bilgi toplamaya çalıştı. Kullanmış olduğumuz 4.5G’den 20 kat daha fazla hızlı olacağı tahmin edilen 5G, içinde bulunan G harfi Generation anlamını taşır. Ayrıca 5G, 4G LTE’yi kaldığı yerden devam ettirecek. Dahası telefon görüşmeleri, SMS, web ’de gezinti yapmak gibi bilinen özelliklerin yanında yüksek veri aktarım hızı da gelecek.

Ultra HD çözünürlüğündeki videoları 5G ile indirmek ve karşıya yükleyebilmek için çok daha hızlı olması planlanıyor. 5G ile birlikte internete bağlı yüzlerce cihaz hayali de gerçek olabilme ihtimali bulunuyor.

5G Amerika’da Kullanılmaya Başlanacak

5G teknolojisini kullanacak olan ilk ülke Amerika’dır. Başlarda ilk olarak 3 eyalet teknolojiyi kullanması bekleniyor. Eyaletlerden iki tanesi Amerika’nın Teksas bölgesinde yer alan Waco ve Dallas’tır. Bir diğer ise Atlanta eyaletinin merkezi Georgia mega kentinde kullanılacak.

5G Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, konuk olduğu bir televizyon programında Türkiye’de 4.5G’yi kullanan yaklaşık olarak 51 milyon kullanıcı olduğunu açıkladı. Artık 5G için dünya ülkelerinin peşinden gitmeyi değil, dünya ile eş zamanlı uygulamayı kullanacaklarını belirtti. Ayrıca gerektiği zaman yurt dışına da ihraç edebilecek hale gelebilmeyi planladıklarını söyledi. Ülkemizde 5G teknolojisinin uygulamaya girmesi ile endüstri uygulamalarının daha fazla gelişeceğinin altını çiziyor. Çalışanların akıllı ulaşım sistemleri için yapılan çalışmalara hız kazandırarak, uygun bir alt yapı kurulacağını vurguladı.

Bakan Arslan, 2020 yılında çıkması düşünülen 5G teknolojisini dünya ile aynı zamanda ülkemizde de kullanılmaya başlanacağının haberini duyurdu.

5G’nin Özellikleri

Özellikle sunmuş olduğu hız ile dikkatleri üzerine çeken 5G, şimdi kullandığımız 3G saniyede 28 Megabit hız sağlıyor. 4G de bu hız 100 Megabit seviyelerinde olmasına rağmen 5G’nin hızına yetişemiyor. Çünkü 5G teknolojisinde 1000 Megabit üstünde hızlara çıkabiliyor.

5G teknolojisinin dağıtımı da yapılan testlere göre, WİFİ sinyalleri üzerinden gerçekleşiyor. Böylece 5G ile her yerden iletişimin sağlanabilmesi hedefleniyor. Eski teknolojilerin yaratmış olduğu bağlantı probleminin 5G ile ortadan kalkacağı düşünülüyor. Ayrıca, daha az güç tüketimi sayesinde diğer teknolojilerin önünde yer alıyor ve kablosuz iletişim teknolojileri, ortalama olarak her 10 senede bir yeni teknoloji ile gelişme sağlıyor. Geliştirilmeye devam etmekte olan 5G şimdilerde yalnızca bazı bölgelerde denemeleri yapılıyor.

 

 

 

CEVAP VER