Çiftlik Bank Mağdurları Paralarını Nasıl Alacak?

Üyelerini dolandırıp yurt dışına kaçan Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın hakkında ilk şikâyeti, 24 Kasım 2017 tarihinde Taraklı Kaymakamı Cihat Koç’un yaptığı belirlendi. Yapılan bu şikâyet sonrasında 11 milyon TL’ye el konulmuştur. Yüksek oranda kar vaadi ile toplam 132 bin kişiyi dolandırıp kaçan Çiftlik Bank’ın sahibi Mehmet Aydın’ı şikâyet eden Cihat Koç, sonrasında olaylar şu şekilde gelişti. Mehmet Aydın (27) dünyanın en büyük mavi yumurta üretim tesisi olacağını söylediği Taraklı ’da bulunan tesisin açılışına, Taraklı Kaymakamı, Taraklı Belediye Başkanı ve Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi’ni de çağırdı.

Cihat Koç, Tacettin Özkaraman ve Prof. Dr. Orhan Kural’ın katılmış olduğu açılışta, inek ve tavukların olmamasından dolayı soruşturmada delil olarak bulundu. Mehmet Aydın, kaymakam ile belediye başkanına, 200-300 yerli tavuktan başka hiçbir şey gösterememesi büyük şüphe uyandırdı. Kaymakamlık açılışın hemen ardından çiftliği gözetim altına alarak, 24 Kasım 2017 tarihinde suç duyurusu yaptı. Kaymakam şikâyet dilekçesinde; ‘’saadet zinciri olduğundan büyük şüphe duyulan firma hakkında vatandaşlarımızın mağduriyetini engellemek için soruşturma başlatılmasını rica ederim’’ diyerek yazdı. Ayrıca Çiftlik Bank’ın bağlı olduğu Famegame Software firmasının, KKTC’de kurulduğu da belirtildi.

Vatandaş İstismar Ediliyor

Taraklı Kaymakamı Cihat Koç’un, Sakarya Geyve Cumhuriyet Savcısı Tacettin Aykol’a vermiş olduğu dilekçenin ayrıntıları dikkatleri üzerine topladı. Dilekçede, çiftliğin vaat edilen bir kapasitesinin olmadığı, üretimi yapılacak olan hayvanların olmadığı, satın aldıkları arazide tadilat yapılmadığı belirtildi. Ayrıca dilekçede vatandaşın para kazanma etkeninin istismar edildiği çok açık bellidir, ifadesi ile yapılan dolandırıcılığın ifşa edilmesinde ilk adım olarak gerçekleşti.

Hesaplar Bloke

Geyve Cumhuriyet Savcısı’nın hemen aynı gün dilekçeyi işleme koyarak, Sakarya Emniyet Müdürlüğü’ne verilen emir ile teknik takip başlatıldı. Ardından telefonlar da dinlenmeye başlandı. Emniyet tarafından Çiftlik, sürekli olarak gözetim altında olmasına rağmen hiçbir şikâyet olmaması nedeniyle kimse hakkında yakalama kararı bulunmadı. Geyve Cumhuriyet Savcılığı, delilleri 30 günde topladı ve şirket yetkililerinin Sakarya’da ki banka hesaplarını bloke konulmasını sağladı. Banka hesaplarında bulunan 11 milyon TL’ye devletin el koymasının ardından Mehmet Aydın büyük paniğe kapıldı. Daha sonra Sakarya’daki faaliyetlerini yavaşlatma kararı aldı. Savcılığın emri ile el konulan paralar adli emanette olduğu biliniyor.

Tavukların Paraları Mağdur Olanlara Verilecek

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı, dolandırıcılık ile alakalı başlattığı soruşturma Çiftlik Bank’ın Taraklı ‘da ki   çiftliğinde olan tavuklar ile yumurtaların satışını yapma kararı almıştır. Çiftlikte bulunan 21 bin 190 tavuk ile 20 binden fazla yumurtanın ihale ile satışı yapılacak. Bu ihaleyi Taraklı Mal Müdürlüğü gerçekleştirecek. Ardından satıştan elde edilen para ile mağdur olanların parasının geri ödemesi yapılacak.

 

CEVAP VER