4000 Google Personeli, Askeri Drone Projesinden Ayrıldı

Dört bin Google personeli, etik değerler konusunda endişeli olması nedeni ile Pentagon ile beraber yürütülen çalışmanın kötü bir silaha dönüşme durumunun olması nedeni ile projeden istifa ettiklerini duyurdular. Geçen günlerde ilk işaretlerini veren Google çalışanlarının Pentogan ile yaşamış oldukları sorunlar, şimdilerde patlak yaşanmasına sebep oldu. Çoğu Google personeline göre ABD; Marven adında ortaklaşa yapılan yapay zekâ programında, eti değerlerin dışına çıkıp insanlık için sorun oluşturabilecek bir katil yetiştirmek için çaba harcıyor.

Bugünden sonra dört bin Google çalışanı bu tehlikeli adımda olmak istemediklerini açıklayarak ortaklıktan ayrıldıklarını dile getirdi. Ayrıca şirketin bu şekilde askeri çalışmalara destek vermemesi için önlem dilekçesi de yazmıştır. Zeki ve işlevsel kararları Project Maven tek başına alabiliyor. Bu sistem makine öğrenme teknolojisine dayanıyor ve uzun zamanda kendi başına askeri kararlar verebiliyor. Yaşam alanlarını veya düşman kamplarını yok etme görevini alması için oluşturulmuş da olur.

Böyle bir teknolojinin gelişmesi durumunda insanlık için yapay zekâ savaşların başlamasını istemeyen bir gerçekliğe gidebilir. Yaşam alanlarını insansız savaş uçaklarının keşfedip yok ettiği bir düşünce dünyamızı çok kötü bir döngüye dönüştürebilir. Fakat bütün bu gelişmelere ve vicdani sebebi ile işlerini bırakan çalışanlarına karşı Google’ın bu konuda geri adım atmaya yönelik bir arzusu yoktur. Google, bunu bir açık kaynak çalışması olduğunu dile getiriyor ve askeri bir firmanın böyle katılımlarda bulunmasının normal olduğunu söylüyor.

Yapay Zekalar Nükleer Savaş Başlatabilir

Meydana gelen bu iç karışıklığa rağmen geri adımda bulunmayan Google, kıyamet olaylarını gerçekleştiren çok tehlikeli adımlardan birine neden olabileceği düşünülüyor. Gelecek zamanda kötü olayların başlangıç zincirinin ilk halkasını bu haber ile bağdaştırmak zorunda kalmayız.

 

 

CEVAP VER