Genel Hatlarıyla 3D Yazıcı

3D boyutlu yazıcılar bir bilgisayar çizimini 3 boyutlu objeye çevirmeye yarayan makinelerdir. 3d baskı teknolojisiyle ihtiyacınız olan herhangi bir aparatı basabilir, tarayıcı aracılığıyla taradığınız cismin çıktısını alabilir, bilgisayara çizdiğiniz tasarımı prototipleşebilir ve hatta kendiniz ürün oluşturabilirsiniz. Kısaca 3 boyutlu yazıcılar sayesinde istediğiniz her şeyi basabilirsiniz.

3D Yazıcı Tarihi

3 boyutlu yazıcı teknolojisi ilk olarak Charless Hull tarafından 1984’de ortaya çıkmıştır. İlk 3 boyutlu yazıcı şirketi 1986 yılında 3D Systems adlıyla kurulmuştur. 90’lı yıllarda 3d yazıcı teknolojisi hızla gelişmiştir. 2005’te başlayan ve 2007’de açık kaynak kodlu olarak, kendi parçalarını basabilen yazıcıları üreten RepRap projesiyle 3 boyutlu yazıcılar evlerimize kadar girmiştir. Bu projenin amacı maliyeti düşürerek kullanımı yaygınlaştırmaktır ve projenin ne kadar büyük başarıya ulaştığını görüyorsunuz.

Nasıl Çalışır?

3D yazıcıların çalışma şekli, katmanlı imalat diye tabir edilen bir yöntemdir. Baskının yapılabilmesi için pek çok hammadde kullanımıyla beraber filament adı verilen termo plastik yapıda ki materyaller de kullanılır.

3 boyutlu yazıcıların çalışabilmesi için bilgisayar destekli tasarım programıyla tasarlanmış çizimler ya da 3 boyutlu tarayıcıyla taranmış olan cisimler ‘.stl’ uzantısıyla dışa aktarılırlar. 3 boyutlu yazıcı ‘.stl’ uzantısıyla aktarılan dosyayı algılayarak, baskı işlemini gerçekleştirir.

Yazıcı baskı işlemini yapmaya başlamadan yazıcının ucunda bulunan ‘nozzle’ adı verilen kafa bölgesinin belli bir sıcaklık seviyesine gelmesi gerekmektedir. Çünkü 3 boyutlu baskı işlemleri eriyen filamentin katmanlar halinde üst üste gelecek şekilde serilmesiyle oluşur. Filamentinin düzgün bir yapıda yayılması için kafa kısmından çıkarken yüksek derecede ki sıcaklıkta erimesi gerekir. Filament kafa noktasından çıkarken yüzeye yayılır yayılmaz hemen donar ve katı hale geçer. Bütün katmanlar tamamlanınca model tamamen katı halde hazır olur.

3D Yazıcıyla Neler Yapılabilir?

3D Yazıcıyla yapabileceklerinizin sınırı yoktur. Ürün prototipleme, hediyelik eşya, ev dekorasyonu gibi alanlarda kullanımı yaygındır. Mesela, çiçekleriniz için bir vazo tasarlayabilir ve basımını yapabilirsiniz.

Kullanım Alanları Nelerdir?

Çikolata basan 3D yazıcılarla tasarımını yaptığınız çikolataları basabilirsiniz. 3 boyutlu yazıcıların gıda sektöründe kullanımı hızla artmaktadır. Çikolatanın yanı sıra 3 boyutlu yazıcılarla peynirde basabilirsiniz.

NASA astronotları uzayda ihtiyacı olan malzemeleri uzaya gönderdikleri 3D yazıcılarla elde ediyorlar.

3D yazıcılar tekstilde, ortopedik çözümlerde, saat ve takı gibi aksesuarlarda 3D baskıdan yararlanılmaktadır. Bu sürece baktığımız zaman seri üretim ve yüksek maliyet sorunları bir nebze aşılacak gibi görülüyor.

Medikal alandaysa gelişmeler oldukça hızlı ilerliyor. 3D yazıcı sayesinde protezler ve hastalara kendine özel anatomik modellerin elde edilmektedir. Hatta 3D baskıyla organ yapımı dahi yapılmaktadır. Hollanda’da kafatası değiştirilmesi gereken 23 yaşındaki bir hastanın kafatası 3D yazıcıyla üretilmiş bir kafatasıyla değiştirilmiştir ve operasyondan iyi sonuçlar alınmıştır.

3D Yazıcı Fiyatları Nasıldır?

3D yazıcıların üretimi ve kullanımı yaygınlaşmaya başlayınca fiyatları da düşmeye başlamıştır.

3D yazıcıların fiyatları belirlenirken yazıcıda kullanılan malzemenin parça ve baskı kalitesi, kullanımının pratikliği, baskı yaparken ürünün baskılama hızı gibi faktörler ayrıştırıcı oluyor. Eğer ev tipi bir 3 boyutlu yazıcı almak isterseniz fiyatları ₺3.000 ile ₺25.000 aralığında değişiyor.

Eğer icat yapmaya meraklıysanız internetten alacağınız malzemelerle daha uygun fiyatlara kendi istediğiniz özelliklerde 3D yazıcınızı yapabilirsiniz.

3D Yazıcı Yaparken Kullanılan Malzemeler Nelerdir?

Bir 3D yazıcı yaparken genel olarak kullanılan parçalar, sigma profiller (3D Yazıcının iskeletini oluştururlar.), şase, rulmanlar, kaplinler, miller, kayışlar ve kasnaklar, nalburiye malzemeleri, step motorlar, fanlar, termistör, ısıtıcı, sıcak tabla, extruder, nozzle, güç kaynağı, lcd ekran, filamenttir.

CEVAP VER