Youtube’in Yeni Para Kazanma Stratejisi

 

Tüm dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Youtube, prensipleri ve gizlilik kuralları ile ilgili sürekli olarak değişikliğe gidiyor. Ortaklık anlaşması yaparak, yayınlayacağınız içeriklerden para kazanmanız mümkün. Ancak Youtube, ocak ayında yapmış olduğu bir gelişme ile para kazandırma stratejisini değiştirdi. Peki bu durum küçük kanalları nasıl etkileyecek? Sizler için değindik.

 

Youtube’ın Yeni Stratejisi

Youtube’nin partnerlik sistemi, uzun bir süredir Youtuberlerin gündeminde. Partnerlik programına göre kanalına özgün içerik yükleyen ve 10.000 görüntülenmeye ulaşan kanallar, partner programına dahil edilebiliyordu. Adsense reklamları sayesinde, kullanıcı ve tık başına ücret alan Youtuberler için bu oldukça yararlı bir durumdu.

Youtuber, partnerlik sisteminde değişikliğe giderek yeni bir uygulamayı başlattı. Artık Youtube’den para kazanmak isteyen yayıncıların en az 1000 aboneye sahip olması gerekiyor. Ayrıca 12 ay içerisinde 4000 saat video izletemeyen kullanıcılar da partner programına dahil edilmeyecek. Yayıncıların Adsense reklamları sonrası, link yönlendirme hakları sabit kalırken, bu durum yeni gelişen kanalları büyük ölçüde etkileyecek.

Büyük Kanallar Daha Avantajlı

Logan Paul olayından sonra böyle bir strateji değişikliğine gitme ihtiyacı duyan Youtube, farklı çevrelerden birçok tepki aldı. Yeni partner programı, hali hatırda güçlü bir kitlesi olan ve izlenme sayısı yüksek olan kanalları etkilemeyecek. 1000 aboneniz bulunuyorsa ve yıllık izlenme oranınız 4000 saatin üzerindeyse Adsense reklam almaya devam edebilecekseniz. Youtube’ın, yapmış olduğu bildirisi ile özellikle reklam alanlarının genişleteceğinin de aklını çizdi.

Ancak bu durumun, yeni açılmış ve yeni içerik üretmeye başlamış kanalların önünde bir zorluk olduğu da gayet açık. Zira, strateji değişikliğinden önce partner programına dahil edilmek için yayınlarınızın 10000 görüntüleme sayısına ulaşması yeterli iken, şimdi Youtube’de reklam alarak para kazanabilmek için 1000 aboneyi yakalamanız ve en az 1 yıllık bir kanal geçmişine sahip olmak gerekecek. Yayınların en az 4000 saat izlenmesi de cabası.

Bu durumla ilgili pek çok tepki alan Youtube’nin para kazandırma stratejisi ile ilgili geri adım atıp atmayacağı oldukça merak konusu. Bunun sonucunu hep beraber göreceğiz. Ancak Youtube’nin geri adım atmaması halinde, yeni açılan kanallara çok büyük iş düşeceği kesin.

 

Küçük Kanallar Ne Yapmalı?

Bir firmanın haklarını koruması gayet doğru bir karar. Ancak yapılan iş ve verilen emekten para kazanmamakta çok sıkıntılı bir durum. Bu yeni düzenlemelerden sonra akıllara şu soru geliyor; ‘’Youtube daha fazla Youtuber istemiyor mu?’’

Youtube’dan yapılan bir açıklamada, yeni alınan bu kararların aylık gelirlerinin 100 dolar altında olan kanalları etkileyeceği belirtildi. Youtube’ın burada anlatmak istediği konu, birçok kanalın kazançlarını Youtube’dan sağlamayacak kadar az kazanmasıdır. Ancak bu durum küçük ya da yeni yeni gelişen kanalların, işlerini daha da zorlaştırmayacağı anlamına gelmiyor.

Şunu da belirtmek istiyoruz, yeni değişiklerin asıl sebepleri Youtube’ın kendi haklarını korumak değil. Çünkü uzun bir zamandır Youtube, görüntülenme sayılarına değil de izlenme sürelerine önem vermektedir. Youtuber kanallarının görüntülenme süreleri hem Youtube hem de kanalların çok önem verdiği bir kavram. Video sürelerinin 10 dakikadan fazla olmasının sebebi de daha fazla kazanmak istemelerinden dolayıdır. Bu sebeple videoları 10 dakikadan fazla yapmaya çalışıyorlar. Bir diğer önemli olay ise videoların düzenli bir şekilde yüklenmesidir. Bu da çok ciddi bir oranda kazancı arttırıyor. Fakat uzun videolar çekmek ve hazırlamak göründüğü kadar basit değil. Montaj, kurgu, yükleme, çekim vb. derken tüm gününüzü heba etmiş oluyorsunuz.

 

 

 

CEVAP VER