Falcon Heavy

 

 

6 Şubat 2018’de insanlık tarihi adına, kurucusunun Elon Musk olduğu SpaceX şirketi tarafından bir ilke imza atıldı. Yine Elon Musk’un kurucusu olduğu Tesla şirketine ait şahsi aracı Tesla Roadster model araba Falcon Heavy roketiyle Mars’a fırlatıldı.

Araç Uzayda Ne Yapacak?

Falcon Heavy’nin yolculuğu yaklaşık 6 ay sürecek ve Mars yörüngesine yerleşecek. Elon Musk’un söylediğine göre ise Tesla Roadster, değil birkaç milyon yıl tam birkaç milyar yıl yörüngede kalabilecek. Musk, roket henüz fırlatılmadan önce bunu şu sözlerle ifade ediyor: “Araba dünyadan 400 milyon kilometre uzağa gidecek ve saniyede 11 kilometre yapıyor olacak. Roketten Mars’ın yörüngesine yerleşecek aracın, birkaç yüz milyon hatta milyarlarca yıl kalacağını tahmin ediyoruz.”

Her şeyden önce Tesla Roadster’in sağ salim Mars yörüngesine ulaşması gerek zira uzayda milyonlarca başı boş, gezegenlerde açılan kraterlerinden kopmuş asteroitler var. Roadster ise tabii ki bu asteroitlere dayanabilecek şekilde tasarlanmadı. Bir şekilde asteroitleri aşıp Mars yörüngesine ulaşmış olsa da uzayda ciddi bir radyasyon sorunu var ve her şeyden önce Tesla Roadster’in bununla başa çıkıp çıkamayacağı bilinmiyor. Bununla ilgili de Indiana Üniversitesi’nde görevli olan kimyager William Carroll durumu şöyle açıklıyor: “Araba uzun süre boyunca gezegenlerin üzerinde açılan kraterlerden kopan gök cisimleriyle başa çıkacakmış, bu çarpışmaları önleyecekmiş gibi görünmüyor.”

Falcon Heavy 27 motora ve 2 milyon kilogram itme gücüne sahip. Bu roketin bir diğer özelliği de 45 yıl önce Nasa’nın astronotlarına aya olan yolculuklarında eşlik eden “Satürn 5” roketinden sonra fırlatılan en güçlü roket olması. Falcon Heavy’nin iki roketi daha önceden kullanılmıştı. Fırlatıştan sonra da iki roket dünyaya başarılı bir şekilde geri dönse de üçüncü roket bu konuda yeterince başarılı olamadı.

Bu fırlatış insanlık için oldukça büyük bir adım. Zira Tesla Roadster’ın insan dışı yaşam formlarıyla karşılaşması ihtimalinden dolayı, araca ince detaylar ve bir armağan eklendi. Öncelikle sürücü koltuğundaki Starman artık dünya çapında ünlü. Starman astronot kıyafetli cansız bir manken ve sembolik olarak sürücü koltuğunda bulunuyor. Tesla Roadster’in radyosunda ise David Bowie’nin “Space Oddity” şarkısı çalmakta. Otomobilin ekranında “Don’t Panic!” cümlesine yer verildi. Aracın torpido gözüne bırakılan armağan Douglas Adams’ın “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” (Bir Otostopçunun Galaksi Rehberi) kitabı. Falcon Heavy roketi için görev almış 6000 personelin ismi de arabanın içinde bir plakada yazılı halde yer alıyor. Ve Elon Musk’un Tesla aracı ile yolladığı en önemli şey ise bir mesaj. Arabanın devre kartı içerisinde yer alan ve uzaylılara gönderilen o mesajda “Made on Earth by humans.” (İnsanlar tarafından dünyada yapıldı.) yazıyor.

Peki Kim Bu Elon Musk?

Elon Musk, 1971 yılında Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pretoria’da, geleceğinde değiştirmek için birçok adım atacağı dünyaya gözlerini açtı. Elon Musk olağanüstü bir insan değil. Sadece her zaman yaptığı bir şey vardı, o da çok okumak. Küçükken onun için günde 10 saat kitap okumak oldukça sıradan bir durumdu. Elon Musk, neyi bilmediğimizi dahi bilmediğimizi söylüyor ve o bunu anlayabilmek için çok okuduğunu belirtiyor. Hatta ilk okuldayken kütüphanedeki tüm kitapları bitirip ve kütüphaneciyi daha fazla kitap getirmesi için ikna etmeye çalıştığını dile getiriyor: “Okulun ve komşu okulun kütüphanesindeki kitapların hepsini bitirmiştim, sanırım üçüncü veya dördüncü sınıftaydım. Kütüphaneciyi benim için kitap sipariş etmesi konusunda ikna etmeye çalıştım. Sonra Britannica Ansiklopedisi’ni okumaya başladım. Bu oldukça faydalı olmuştu. Neyi bilmediğiniz hakkında bir fikriniz yok.” Ve bir süre sonra ilgi alanına o kadar hâkim olmuş ki şirketine aldığı mühendisler kadar ortalama bir bilgi birikimine sahip olmuş.

CEVAP VER