İnsansız hava aracı, Go Pro kameralı Drone

ABD’nin Drone Satışlarını Kayıt Altına Almaktaki Kararlılığı Sürüyor

Polis Drone

İnsansız hava aracı Drone’larin kullanımı dünya çapında hızla artarken beraberinde getireceği olası felaketlere önlem almak amacı ile Amerika Birleşik Devletleri çalışma yapmaya başladı.

 

Teknolojinin yeni nimetlerinden birisi olan insansız hava aracı Drone’lar genelde eğlence amaçlı kullanılsada cihazın özelliklerinden dolayı sonuçları telafi edilemeyecek durumlar ortaya çıkmakta. Özellikle de havaalanları ve çevrelerinde uçuruldukları zaman uçakların iniş ve kalkışlarında, radarlarında büyük sorun yaratmakta.

 

Amerikan hükümeti bu tarz tatsız olayların yaşanmaması amacı ile Drone satışlarını kayıt altına almaya hazırlanıyor. Amerikan hükümeti uçuş güvenliğini tehlikeye atabilecek sorumsuz kullanıcıları önlemek için önümüzdeki Pazartesi günü Drone’ların güvenli kullanımı ve kayıt altına alınması ile ilgili hazırlanan yasa tasarısını senatoya sunmayı planlıyor.

İnsansız Hava aracı Drone

Geliştirilen bir diğer Drone türü; Yüksek çözünürlüklü kamera donanımına sahip Drone’lar için şuan herhangi bir yaptırım bulunmamakta. Ancak Drone ticari piyasası ve kullanımına göre yaptırımlar uygulanabilir.

 

Türkiye’de geçen aylarda bir Drone krizi yaşanmıştı hatırlarsanız.

 

İstanbul Atatürk Hava Limanında bir yolcu uçağı iniş yapmak için piste yaklaşırken pistte bir Drone’nin uçması nedeniyle iniş yapamamıştı ve yolcular paniklemişti.

 

ABD’de kullanımın yasak olduğu yerler:

 

  • Havalimanları
  • Beyaz Saray
  • ABD Kongresi veABD Senatosunun bulunduğu binalar ve çevresi.

CEVAP VER