2016 Yılının Yeni MOBA’sı Paragon’dan Yeni Videolar

LoL ve DotA 2 sayesinde günümüzün en popüler oyun türü MOBA oldu. E-Spor gibi bir sektör ortaya koyan oyun türünde yeni oyunlar çıkmaya başladı. LoL ve DotA 2 kadar tutulmasa da Smite’yi de unutmamak gerekir. Smite MOBA ve TPS tarzında karışık bir oyun sunmayı denemiş ve fazla tutulmamıştı. Bu türde tutulan ve tutulmayan oyunlar, turnuvalar ve devasa ödüller MOBA türünü lider yapmaya yetiyor.

Şimdi DotA 2 ve LoL’ü makalemizde bir kenara bırakırsak Smit genel olarak MOBA oyununu TPS olarak yayınlamayı denemişti ve popüler olamamıştı. Yeni çıkması planlanan Paragon isimli oyun ise tam tersini yapacak. TPS bir yapım olan oyun MOBA olarak oyunculara sunulacak. Bana kalırsa Smit’in üstüne çıkabilecek bir yapım geliyor. Ancak LoL ve DotA 2 ile ne kadar mücadele edebilir, aynı klasmanda kalabilir mi tartışılır.

Öncelikle bu TPS, MOBA filan kafa karıştırdı o ilk bende de olmuştu. Şöyle bir durdum baktım ulan bu adamlar ne yapmış demedim değil. Ancak oyunun genel mantığı şu şekilde olmuş. Oyun tamamen bir TPS gibi tasarlanmış ancak oynanışı ise MOBA tarzında. Yani MOBA’da ki mid, lane vs. bu oyunda var. Ancak TPS dinamiği olan Shooter filan da oyun içinde var. Yani karşınızdaki oyuncusunun kafasına ayağına nişanlıya bilirsiniz. Yine anlamadıysanız bir videoya göz atın derim. Oyunun tanıtım videosunda mantığı tam olarak kavrayabilirsiniz. Anlatış açısından zor gibi görünse de aslında basit ve keyifli bir oyunla karşı karşıyayız. Neyse lafı fazla uzatmıyorum. İşte tanıtım videosu:

 

Oyun Shooter hayranlarını MOBA türüyle tanıştıracak, MOBA hayranlarına ise Shooter, MOBA karışık tarzda bir deneyim sunacak gibi görünüyor. E- Spor sektöründe ise yeni turnuvalar ufukta görünüyor. Çünkü oyunun binlerce oyuncuya sırf bu videolar ve tanıtımlar sayesinde ulaştığı şuanda bilinen bir şey. Paragon, PC ve PlayStation 4 için çıkacak ve net bir çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Sadece 2016 yılında çıkacağını biliyoruz.

Oyunun ikinci videosunda ise oynanışını, karakterin kullanımını ve pvp alanını görebilirsiniz. Ben oyunda pek fazla takım oyununa rastlamadım. C9 oynayanlar bilir, Valkery diye bir sınıf vardı ve oda bu şekilde sürekli ateş eder pve ve pvp alanlarda savaşırdı. Biraz onu andırdı. Ancak oyunun genel hatlarını bu videodan görebilirsiniz.

 

CEVAP VER